Tobacco

Rovat:

Munkahely
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egészségesebben él, aki több pénzt keres

A jobban fizető vállalatokhoz kerülő munkavállalók egészségiállapot-változásait vizsgálta egy kutatás.

Amikor valaki egy jobb céghez kerül, nemcsak a fizetése nő, de az egészsége is javul – írja a Telexen megjelent cikkében a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK KTI) két kutatója.

Bíró Anikó és Elek Péter a Journal of Health Economics folyóiratban megjelent tanulmányukban azt vizsgálták, hogy a jobban fizető vállalatokhoz kerülő munkavállalók egészségi állapotában milyen változások figyelhetők meg. Az eredmények szerint nemcsak a fizetésük nő, hanem egészségi állapotuk javulása is kimutatható. Az ilyen cégekhez átkerülők gyakrabban vesznek részt egészségügyi szűréseken, több szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére szolgáló gyógyszert kezdenek el szedni, és ritkábban használnak mentális betegségek kezelésére szolgáló szereket.

A kutatás kifejezetten a munkahelyet váltó dolgozókat követte 2009 és 2017 között. Az adatok azt mutatják, hogy a jobb fizetésű vállalatokhoz kerülők esetében már közvetlenül a váltás után emelkedik a vérnyomáscsökkentők és koleszterinszint-csökkentők használata, ami arra utal, hogy ezek a munkahelyek hozzájárulnak a korábban fel nem ismert vagy kezeletlen krónikus betegségek felismeréséhez és kezeléséhez.

Képünk illusztráció (Fotó: Kaylee Garrett / Unsplash)

A vizsgált időszakban a magánegészségügy még kevésbé volt elterjedt, így az eredmények ma még erősebben is jelentkezhetnek.

A változások hátterében valószínűleg több tényező áll: a jobb cégeknél jellemzően színvonalasabb a foglalkozás-egészségügyi ellátás, és kisebb a munkahelyi stressz, ami a mentális egészség javulásához is hozzájárulhat.

Összességében a vállalatok egészségmegőrző szerepe a béren kívüli juttatások egyik formájaként értelmezhető. Bár az egészségnyereség pénzbeli értéke nem nagymértékben befolyásolja a béregyenlőtlenségeket, így is mérhető és számottevő előnyt jelent a dolgozók számára.