Amint arról a Tobacco 2022/04-es számában beszámoltunk, az Európai Parlament (EP) 2022. február 16-án szavazott az EP rákellenes különbizottsága (Special Committee on Beating Cancer, BECA) által elfogadott, Európa megerősítéséről a rák elleni küzdelemben című jelentéstervezetről. A dokumentumot 652 igen, 15 nem és 27 tartózkodó szavazattal fogadta el az EP. Az Európai Parlament ezzel a világon az első választott testület lett, amely elismerte az új füstmentes technológiák ártalomcsökkentő szerepét a közegészségügyi közpolitikákban. Egészen pontosan ez szerepel a jelentésben:
„az elektronikus cigaretták egyes dohányosok számára elősegíthetik a leszokást”.
Ugyanakkor azt is javasolta a jelentés, hogy a füstmentes dohányzási alternatívák egészségügyi kockázatainak tudományos áttekintése tartalmazzon relatív kockázatelemzést a hagyományos dohányzással összehasonlítva. Kérték továbbá az Európai Bizottságot, hogy kövessék nyomon az új típusú dohánytermékekkel kapcsolatos egészségügyi kockázatok tudományos értékelését.
Úgy tűnik, az Európai Bizottság (EB) hallgatott az EP-re, ugyanis a dohánytermékekre vonatkozó legfontosabb irányelvek felülvizsgálatának részeként első alkalommal tervezi értékelni az e-cigaretta, a hevített dohánytermékek és más nikotintartalmú termékek egészségügyi hatásait – írja az Euractiv.
Az EB egyik tisztviselője a portálnak elmondta, hogy az értékelés „kizárólag uniós forrásokból finanszírozott” jövőbeli tanulmányokon fog alapulni, összhangban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményében (FCTC) foglalt etikai irányelvekkel.
Az Euractivnak adott legutóbbi interjújában Várhelyi Olivér, az EU egészségügyi biztosa elmondta, hogy az e-cigaretták rendkívül népszerűek, különösen a fiatalok körében, és jelentős egészségügyi kockázatot jelentenek. „Még nem fizetnek [adót], és számomra egyértelmű, hogy ezt meg kellene tenniük” – mondta Várhelyi.
Borítóképünk illusztráció (Forrás: ChatGPT)

