Legalább egymillió forintos bírság szabható ki arra a dohány-kiskereskedőre, aki 18 év alattiakat szolgál ki dohánytermékkel – írja az MTI.
Hiába nevezte korábban aránytalanul súlyosnak, illetve diszkriminatívnak a törvénymódosítás egyes passzusait a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége (MDKSZ), a sarkalatos passzusokat is tartalmazó, fideszes képviselők által kezdeményezett szigorítást 144 igen szavazattal, 32 ellenében és 16 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés kedden. (Ekkor egyébként összesen 23 törvényről döntöttek.) A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény (Fdtvtv.) módosítása mellett szavaztak a Fidesz, a KDNP és a Momentum képviselői, valamint Ritter Imre nemzetiségi képviselő, ellene a DK, a Párbeszéd, a Mi Hazánk és az LMP képviselői, valamint Jakab Péter és Varga Ferenc független képviselők, míg az MSZP-sek és a jobbikosok tartózkodtak.
A fizetendő összeg fiatalkorúak kiszolgálásával kapcsolatos további jogsértések esetén folyamatosan nő: a korábban már megbírságolt kereskedőkre az újabb alkalmakkor az előző bírság másfélszeresét kell kiszabni. A bírság összege egészen 10 millió forintig emelkedhet. Ismételt szabályszegés esetén az üzletet 30 napra bezáratja a hatóság. A fentiek mellett nem nyújthat be ismételten engedélykérelmet dohánytermék kiskereskedelmére az, aki a fiatalkorúak védelmét szolgáló rendelkezéseket korábban megsértette, és ezért a korábbi engedélyét a hatóság visszavonta.
Az elfogadott törvénymódosítás pontosítja a termékkihelyezés és a polcképszerződés szabályait is a dohányboltokban. A fentiek mellett jogharmonizációs céllal változik a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságáról (SZTFH) szóló törvény is, a termékek nyomon-követhetősége érdekében.
A változtatások januártól hatályosak, az elfogadott módosításokat tartalmazó PDF-et ide kattintva éri el.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

