Lázár János 2022. december 29-étől „egyes kiemelt kormányzati célkitűzések megvalósításának hazai és nemzetközi koordinációjáért” felelős miniszterelnöki biztos, e pozícióban egyebek között összehangolja a dohányzással, illetve a dohánypiaccal összefüggő rövid és középtávú kormányzati stratégia kidolgozását. (2018 és 2022 között egyébként a „nemdohányzók fokozottabb védelme érdekében szükséges átfogó kormányzati teendők előkészítéséért, összehangolásáért” felelős miniszterelnöki biztosként tevékenykedett.)
Idén június 30-án pedig hatályba lépett az a kormányrendelet, amely Nagy Márton minisztériumától Lázár János tárcájának felügyelete alá helyezte a dohánytermékek nyomonkövethetőségéről és biztonsági eleméről szóló kormányrendeletet, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság átengedéséről szóló pályázattal és a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység gyakorlására jogosító koncessziós szerződéssel kapcsolatos szerződéseket.
„A módosítás értelmében az eddig a Gazdaságfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó dohánytermék-kiskereskedelmet érintő feladatok (például a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság átengedéséről szóló pályázatok kiírása, elbírálása, a koncessziós szerződések megkötése és a kijelöléssel kapcsolatos feladatok) átkerülnek az Építési és Közlekedési Minisztérium hatáskörébe. Összefoglalva ez a jogszabály-módosítás az Önök szempontjából azt jelenti, hogy az ilyen típusú kérdésekben a Gazdaságfejlesztési Minisztérium helyett az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz kell fordulni” – közölte akkor a trafikosokkal a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH).
A korábban a korosztályos dohányvásárlási tilalom ötletével is kacérkodó Lázár János felől nem érkezett olyan nyilatkozat, amely azt sejtette volna, hogy a dohányügyi miniszterelnöki biztos szigorításokat tervezne a dohány-kiskereskedelem terén. Egészen mostanáig: a szintén Lázár felügyelete alá tartozó Építési és Közlekedési Minisztérium sajtóosztálya ugyanis tervezett szigorításokról tájékoztatta a Blikk bulvárlapot.
Hosszabb bezárásokról és trafikkoncesszió-visszavonásról is szólnak a tervek
„Mindenféleképpen hangsúlyozni kell, az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a dohánytermékek árusítása helyéül szolgáló trafikok működésében komoly szigorítás várható, ugyanis a 18 éven aluliak dohánytermékkel való kiszolgálása még mindig nagyon nagy problémát jelent” – közölte a lappal az Építési és Közlekedési Minisztérium, azt azonban egyelőre nem tudták megmondani, mikor léphet majd életbe a szigorítás.
„[…] a korábbi ilyen szabálytalanságokat elkövető trafikosokkal szemben sokkal magasabb pénzbüntetések kiszabására kerül majd sor, hosszabb működési felfüggesztéssel. Most az volt, hogy ha valakit ezen rajtakaptak, akkor egy időre bezárt a trafik – ezeknek a bezárásoknak az időintervalluma hosszabb lesz. És ismétlődő szabálysértések esetén a koncessziónak, tehát a trafiküzemeltetési jognak a visszavonása is kiszabható büntetés lesz. Az a trafikos is, aki »mondjuk 2-3-szor« elköveti ezt, azt megelőzően kap pénzbüntetést, illetve bezárást. Ezek nagyobb pénzbüntetések lesznek, mint korábban, továbbá hosszabb bezárások, új elemként pedig a koncessziós jogosultság visszavonását is magával vonhatja ez a szabálysértés” – tette még hozzá a minisztériumi sajtóosztály.
Lázár János november 20-án az Atv.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy „nagy vita van a kormányon belül” a kérdésről, de egy héten belül születik döntés. „Előbb vagy utóbb, hosszú bírságolás után az a trafikos el fogja veszíteni a koncessziót” – erősítette meg a miniszterelnöki biztos.
November 21-e este Lázár János be is nyújtott egy törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, amellyel több ponton módosítaná az Fdvtv.-t és más kapcsolódó törvényeket. Egyebek között szerepel ebben a javaslatban, hogy nem pályázhatna újra trafikkoncesszióért az, akit emiatt bírságoltak meg a benyújtást megelőző tíz évben. A bírság összegét 1-10 millió forintban határoznák meg, s 30 napra be kellene zárnia a vétkesnek, s ki kellene írnia a trafikra, miért kapta a kényszerbezárást. Emellett a munkásszállókon is engedné a trafikok kialakítását. A javaslat szerint azokban a létesítményekben lehetne dohánytermékeket árulni, ami „egy építési beruházás megvalósítása érdekében egyszerre legalább négyezer munkavállaló elszállásolására alkalmas, és amely teljes közművesítettséggel, valamint ezen munkavállalók ellátásához szükséges más kereskedelmi, illetve szolgáltató létesítményekkel is rendelkezik”. A dohányügyi miniszterelnöki biztos ettől azt várja, hogy ezzel csökkenthető az illegális vagy feketepiaci kereskedelem, és a munkások által beszerzett dohánytermékek megfelelnek a jogszabályi előírásoknak.
Az SZTFH eddig sikeresen kezelte a problémát
A fiatalkorúak kiszolgálása ugyan nem szűnt meg teljes mértékben a Nemzeti Dohányboltokban, de az SZTFH eddig meglehetősen sikeresen kezelte ezt a problémát. A hatóság idén nyáron benyújtott országgyűlési beszámolója (amelynek tartalmát a Tobacco 2023/07-es számában foglaltuk össze) a kiskorúak kiszolgálásával is foglalkozott. „Az Fdvtv. rendelkezései tükrében folyamatos kiemelt szakterületi célt jelentettek a fiatalkorúak védelme érdekében lefolytatott, a fiatalkorúak dohánytermékekkel való kiszolgálásával összefüggő hatósági eljárások” – írta országgyűlési beszámolójában az SZTFH. Amint arról beszámoltak, fiatalkorúak közreműködésével 588 db ellenőrzés során vizsgálták az ebbe a korosztályba tartozók dohánytermék-kiszolgálási tilalmának betartását. A hatóság a fiatalkorúak kiszolgálása miatt 2022-ben 77 ügyben fogyasztóvédelmi bírságot állapított meg összesen 22 930 000 forint összegben.
Idén augusztusban az SZTFH emellett jelezte, hogy fokozottan ellenőrzik a kiskorúak kiszolgálását a trafikokban. „Jogsértés elkövetése esetén az SZTFH a hivatkozott jogszabályok szerinti szankciókat, intézkedéseket az eddiginél súlyosabb mértékben fogja döntéseiben következetesen alkalmazni” – zárult az SZTFH akkori közleménye. Biró Marcell SZTFH-elnök november 7-én, a Tabak Expón pedig így fogalmazott: „Gyermekeink védelménél semmi nem lehet fontosabb, és a velük szemben tanúsított felelőtlen hozzáállást minden esetben büntetni fogjuk. Éppen ezért jövőre minden trafikot legalább egyszer ellenőrizni fogunk.” Az ellenőrzések kapcsán megjegyezte, hogy a trafikoknál nagyon szigorú a szabályozás, és nincs pardon. Súlyosabb ügyek esetében pedig eddig is a három csapás elvét alkalmazták: az első hiba után jelentős pénzbírság, a másodiknál pénzbírság és időszakos boltbezárás, a harmadiknál pedig felbontják a koncessziós szerződést.
Nyitókép: Lázár János építési és közlekedési miniszter interpellációra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. november 20-án (Fotó: Bruzák Noémi / MTI)
A cikk a Tobacco 2023/12-es számában jelent meg.

