hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Sokszor újratölthető lenne az eldobhatónak nevezett e-cigik akksija

A kutatókat is meglepte, milyen jó minőségű akkumulátorokkal működnek az újra nem tölthető e-cigik.

A University College London és az Oxfordi Egyetem kutatói az eldobhatónak nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták akkumulátorait vizsgálták meg – írja a brit The Standard.

Paul Shearing professzor, a kutatásról beszámoló tanulmány vezető szerzője elmondta:

A meglepetés számunkra azok az eredmények voltak, amelyek arra mutattak rá, hogy ezek az akkumulátorok potenciálisan milyen hosszú ciklusra képesek. Ha alacsony töltési és kisütési sebességet használunk, láthatjuk, hogy több mint 700 cikluson keresztül még mindig több mint 90%-os kapacitásmegmaradás érhető el. Ez valójában egy nagyon jó akkumulátor. És ezeket épp most dobják ki. A lakosságnak legalábbis tisztában kell lennie azzal, hogy milyen típusú akkumulátorok kerülnek ezekbe az eszközökbe, és hogy ezeket megfelelően kell ártalmatlanítani. A gyártóknak pedig biztosítaniuk kell az ökoszisztémát az e-cigaretta akkumulátorok újrafelhasználásához és újrahasznosításához, és alapértelmezettként az újratölthető készülékek felé kellene elmozdulniuk.”

A Joule című folyóiratban publikált munkájuk során a kutatók mikroszkópok és röntgensugarak segítségével feltérképezték az akkumulátorok szerkezetét, majd többször feltöltötték és kisütötték azokat, hogy lássák, meddig bírják.

Most azon dolgoznak, hogyan lehetne az akkumulátorokat fenntarthatóbbá tenni különböző lítiumtípusok felhasználásával, és hogyan lehetne az akkumulátorok újrahasznosítására olyan módszereket kidolgozni, amelyek lehetővé teszik egyes anyagok eltávolítását anélkül, hogy más anyagok tönkremennének az akksin belül.

Csak az Egyesült Királyságban hetente körülbelül 1,3 millió újra nem tölthető e-cigaretta készüléket dobnak ki, és 10 000 kilogramm lítium kerül a hulladéklerakókba. Ez nemcsak azt jelenti, hogy nem használjuk ki az akkumulátorok kapacitásait, hanem sok esetben a készülékek tűzeseteket is okoznak a hulladékfeldolgozókban. A lítium mellett az akkumulátorok nikkelt, kobaltot és szerves oldószereket is tartalmaznak, amelyek mérgezőek a környezetre.

Jelenleg a lítiumot hatalmas mennyiségű víz felhasználásával termelik ki például Argentínában és Chilében, ami károsítja a helyi élővilágot, és a bányászat miatt kevesebb víz jut a helyi lakosságnak. Az akkumulátorokban gyakran használt másik anyag, a kobalt főként a Kongói Demokratikus Köztársaságból származik, ahol a bányászok brutálisan veszélyes körülmények között dolgoznak.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: LexScope / Unsplash)