hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 3 perc
Mi legyen a kidobott Elf Barral?

Az eldobható e-cigaretták jelentős környezeti hatással bírnak, megszabadulni pedig nagyon nehéz ezektől.

Világszerte egyre népszerűbbek az eldobható e-cigaretták, eltakarításuk azonban hatalmas fejtörést okoz az illetékeseknek – írja az AP News.

Az USA-ban havonta 12 millió eldobható e-cigarettát adnak el. A nikotint, lítiumot és más fémeket tartó eszközöket újrahasznosítani nem lehet, de a szövetségi törvények értelmében a szemétbe sem lehet őket dobni.

Augusztus végén a New York állambeli Monroe megyében a szennyvízkezelő dolgozók több mint 5500 élénk színű e-cigarettát csomagoltak acélhordókba. Egy óriási, ipari hulladékégetőbe szállították őket Arkansas északi részén, ahol beolvasztották őket.

350 kiló e-cigarettát átküldeni az országon, hogy hamuvá égessék, nem hangzik környezetbarátnak. De a helyi tisztviselők szerint ez az egyetlen módja annak, hogy a nikotinnal töltött készülékek ne kerüljenek a csatornákba, a vízfolyásokba és a hulladéklerakókba, ahol lítiumakkumulátoruk lángra kaphat.

Máshol az ártalmatlanítási folyamat költségessé és bonyolulttá vált. New Yorkban például a hatóságok több százezer betiltott párologtatót foglaltak le a helyi boltokból, az ártalmatlanításuk pedig egyesével 1-1 dollárba kerül.

A lehetséges változtatások között szerepelnek olyan szabványok, amelyek előírják, hogy az e-cigaretták újrafelhasználhatóak legyenek, vagy arra kényszerítik a gyártókat, hogy finanszírozzák a gyűjtési és újrahasznosítási programokat. New York, Kalifornia és számos más állam rendelkezik úgynevezett kiterjesztett termékfelelősségi törvényekkel a számítógépekre és más elektronikai cikkekre. Ezek a törvények azonban nem terjednek ki az e-cigarettára.

A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) veszélyes hulladékokra vonatkozó szabályai nem vonatkoznak a háztartásokra, ami azt jelenti, hogy az amerikaiak számára legális, ha otthon a szemétbe dobják az e-cigarettákat. A legtöbb vállalkozásra, iskolára és kormányzati létesítményre azonban vonatkoznak az EPA előírásai az olyan káros vegyi anyagok kezelésével kapcsolatban, mint a nikotin.

Az Egyesült Államokban az eldobható e-cigaretták kezelésére irányuló törekvés elsősorban az iskolák részéről érkezett, amelyek szigorúbb szabályozással szembesülhetnek, ha havonta néhány kilónál több veszélyes hulladékot termelnek. Példának okáért a Monroe megye által begyűjtött e-cigaretták több mint kétharmada az iskolákból származik.

Képünk illusztráció (Fotó: Freepik)

Problémát jelent az is, hogy az e-cigaretták akkumulátorai nagyon csekély lítiumot tartalmaznak, így nem igazán éri meg újrahasznosítani őket. Mindennek tetejében az akkumulátorok gyakran bele vannak forrasztva a készülékekbe, emiatt nem is lehet őket újrahasznosítani.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) 2020-ban betiltotta az újrafelhasználható e-cigaretták ízesítéseit. Az irányelv azonban nem vonatkozott az eldobható készülékekre, és ezzel több ezer új gyümölcs- és cukorkaízű e-cigi előtt nyitotta meg az utat, amelyek szinte mind Kínában készülnek.

Az elmúlt hónapokban az FDA több vezető eldobható márka, köztük az Elf Bar és az Esco Bar behozatalát is megpróbálta megakadályozni. A szabályozók illegálisnak tartják őket, de nem tudták megakadályozni az Egyesült Államokba való bejutásukat, és az eszközök ma már mindenütt jelen vannak a vegyesboltokban, benzinkutakon és más üzletekben.

Az elhasznált e-cigarettákat Gum Springsbe szállítják, ahol egy Veolia nevű nemzetközi huladékkezelési vállalat veszi őket át. A vállalat az elmúlt években több mint 1,6 millió kilogramm e-cigit égetett el, többnyire eladatlan készletet vagy megszűnt termékeket. A Veolia vezetői szerint ugyanakkor az e-cigaretták lítium akkumulátorainak elégetése károsíthatja az égetőműveket.

„Ideális esetben nem akarjuk elégetni őket, mert azt nagyon-nagyon lassan kell elvégezni. De ha kell, megtesszük”

– mondta Bob Cappadona, aki a vállalat környezetvédelmi szolgáltatási részlegét vezeti.

A Veolia kezeli a coloradói Boulder megyéből származó e-cigarettákat is, amely egyike az egyetlen olyan amerikai kormányzatnak, mely aktívan törekszik az e-cigaretta akkumulátorok és alkatrészek újrahasznosítására. A megye munkatársai típus szerint válogatják a készülékeket, és a kivehető akkumulátorral rendelkezőket elkülönítik az újrahasznosításhoz. Az eldobható eszközöket becsomagolják és a Veolia hulladékégetőjébe szállítják.

Hasonló tapasztalatokról számolnak be a világ más részein is. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, A 2023. június 21. és 25. között a somerseti Worthy Farmon tartott Glastonbury fesztivál szervezői felvették az eldobható e-cigiket „ne hozd be” listára, amelyen például a kések és a nem biológiailag lebomló testcsillámok is szerepelnek. A döntést azzal indokolták, hogy a készülékek szennyezik a környezetet, és veszélyesek lehetnek a hulladékközpontokra is.

Az Elf Barral kapcsolatos összes írásunkat ide kattintva éri el.

Nyitóképünk illusztráció / Fotó: Ideogram.ai