hero
Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Rekordot döntött az ír whiskeyexport 2024-ben

Ugyanakkor az ír whiskeyágazat komoly kihívásokkal szembesül.

Az ír whiskey 2024-ben rekordot döntött, 16,2 millió eladott kartonnal és 954 millió eurós exportértékkel – közölte az Ír Whiskeyszövetség adatai nyomán a Global Drinks Intel. A növekedést főként a feltörekvő piacok erős kereslete hajtotta, különösen India, amely 57%-os éves bővülést mutatott.

A lendület ellenére az ágazat 2025-be jelentős kihívásokkal szembesült, mindenekelőtt az Egyesült Államok által bevezetett 15%-os vámteher miatt, amely megszakítja a csaknem három évtizedes vámmentes szeszesital-kereskedelmet. A nyomás első jelei már 2024-ben is érzékelhetők voltak: az USA-ba irányuló export enyhén csökkent, és az ír lepárlók működése ideiglenesen szünetelt a bizonytalanság miatt.

A régiós teljesítmények vegyesek, de összességében kedvezőek voltak az USA-n kívül. Közép- és Kelet-Európa erős volument produkált: Lengyelország és Németország egyaránt 700 000 láda fölé került, megerősítve pozíciójukat az EU legnagyobb piacai között. Franciaország és Bulgária további bővülést hozott. Afrikában és Ázsiában Dél-Afrika továbbra is a tíz legfontosabb célpiac között maradt. Japán stabil növekedést mutatott, amelyet a koktélkultúra népszerűség támogatott, míg Szingapúr és Kína kisebb, de folyamatosan fejlődő piacok maradtak.

Az iparági vezetők óvatos optimizmussal kommentálták az eredményeket, hangsúlyozva, hogy a 2024-es rekordok az ágazat ellenálló-képességét bizonyítják. Az Ír Whiskeyszövetség kiemelte, hogy 2026-ra egyik fő prioritása a kereskedelmi megállapodások – köztük az EU–India szabadkereskedelmi megállapodás – előmozdítása lesz, tekintettel arra, hogy India a világ egyik legnagyobb whisky-piaca és jelentős növekedési lehetőséget kínál. Bár rövid távon komoly kihívások várnak a szektorra, a feltörekvő piacokon való térnyerés erős alapot teremt a hosszú távú bővüléshez.

Borítóképünk illusztráció (Fotó: Julia Kicova / Unsplash)