hero
Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 2 perc
Negyven éve ünnepeljük ezen a napon (meg máskor) a kávét

Szeptember 29-e (vagy október 1-je) a kávé világnapja.

Már 40 éve ünnepeljük szeptember 29-én a kávét – a világ egyik legkedveltebb itala először Japánban, 1983-ban kapott saját napot. A kávé világnapját a Nemzetközi Kávészervezet (International Coffee Organization) 2015-ben ismerte el ünnepként. Az olaszországi Milánóban indították útjára, hogy segítsen felhívni a figyelmet a kávétermesztők helyzetére, valamint a méltányos kereskedelem és a megélhetést biztosító bérek népszerűsítésére. Egyébként egyes országokban más-más napokon ünneplik a kávé világnapját. A leggyakrabban szeptember 29-én vagy október 1-jén, de más napokon is előfordul áprilistól augusztusig. A jó hír az, hogy a kávét világszerte ünneplik, az év számos hónapjában!

Az alábbiakban néhány kávéval kapcsolatos érdekességet olvashatnak:

  • Nem lehet pontosan tudni, ki itta a világ első kávéját. A legenda szerint egy pásztor észrevette, hogy a kecskéi nagyon felélénkültek, miután lelegelték egy bizonyos cserje bogyóit. Ő is szedett arról a bokorról, forró vízbe dobta a bogyókat és megitta a főzetet, az első kávét. Gyakorlatilag az eljárás a mai napig ugyanez, persze kicsit másképpen.
  • A kávékultusz a Közel-Keletről indult, a 15. században Törökországban, Perzsiában, Szíriában és Arábiában számtalan kávéház működött. A kávé a 16. században érkezett Európába, de sok európai ember elutasította, arra hivatkozva, hogy a keresztények nem fogyaszthatják más vallásúak italát. VIII. Kelemen pápa azonban egyszer megkóstolt egy csésze kávét, és jóváhagyta annak fogyasztását, így az ital elterjedt egész Európában és Amerikában is.
  • Ma már több mint 70 trópusi országban termesztik a kávét, ez a világ második legtöbbet exportált árucikke az olaj után. Egyébként nem a nagy kávétermelő országokban fogy a legtöbb kávé, hanem Európában, hiszen a világ termesztésének egyharmadát mi, európaiak isszuk meg.
  • Az infláció és a gazdasági bizonytalanság ellenére a fogyasztók többsége nem mond le a kávéról, így az elfogyasztott mennyiség nem csökken, ám a kávéfogyasztás átalakul.
  • Az idősebbek inkább otthon fogyasztják el a kedvenc italukat, a fiatalabbak sokkal inkább társaságban vagy éppen útközben kávéznak, ők a fogyasztásra kész termékekre voksolnak. Sok fiatalnak egyáltalán nincs a saját lakásában kávéfőzője.

További érdekességeket hallhat a kávéval kapcsolatban főszerkesztőnk videójában, amely a TobaccoMagazin.hu-n megjelent korábbi cikkeink nyomán készült.

Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)