hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Miért isznak kevesebbet a mai fiatalok?

Egészségmániások? Prémiumélményekre vadásznak? Ezek a sztereotípiák már nem állják meg a helyüket a Z generáció alkoholfogyasztási szokásairól.

Egy friss, amerikai jelentés szerint a fiatalok az eddigi prekoncepciókhoz képest jóval prózaibb okból kerülik a poharat: egyszerűen nincs pénzük fogyasztani – tudósít a The Drinks Business.

A Rabobank vezető italipari elemzője, Bourcard Nesin új tanulmányában bontja le azokat a közhelyeket, amelyek az utóbbi években az italipari viták alaptéziseivé váltak. A valódi okok, amiért a Z generáció kevesebb alkoholt iszik című, április 17-én közzétett jelentés (PDF) nem csupán adatokat közöl, hanem új keretrendszert is kínál az alkoholfogyasztás jövőjének értelmezéséhez.

Nesin szerint az egyik legfontosabb tényező, hogy a Z generáció pénzügyi helyzete gyengébb, mint a korábbi korosztályoké ugyanebben az életkorban. Alacsonyabb jövedelem, bizonytalanabb állások, és sokan még a szülői házban élnek. Nem meglepő, hogy az alkoholfogyasztásuk is visszafogottabb. Ugyanakkor a jelenségnek van még egy, banálisnak tűnő magyarázata a kutatás szerint. 

Kép forrása: Freepik

A visszafogottabb alkoholfogyasztási tendencia 2012-ben kezdődött a Z generáció körében, amikor az okostelefonok használata és a digitális közösségek korszaka rohamosan egyre népszerűbbé vált. Az elemzés konkrétumokkal mutat rá a változásra: 1991-ben még a végzős, középiskolás amerikai diákok 64%-a volt már legalább egyszer részeg, 2024-re ez az arány 33%-ra esett vissza.

Mit jelent ez a statisztika az alkoholipar számára? Nesin szerint a fiatalok ugyan most kevesebbet isznak, de ahogy felnőnek, megfelelő jövedelemmel rendelkeznek és a szülői befolyás alól kikerülnek, részben visszatérnek majd az alkoholfogyasztáshoz. Ez azonban egy jóval időigényesebb folyamat lesz, mint korábban.

Borítókép forrása: Freepik