Becsült olvasási idő: 1 perc
Mennyi illegális cigarettát szívtak el 2020-ban Európában?

A koronavírus-járvány profitot termelt a cigarettacsempészeknek a JTI jelentése szerint.

34,2 milliárd szál illegális cigarettát szívtak el tavaly Európában – írja a Tobacco Journal a The Manila Times híradására hivatkozva. Mindezekről Ian Monteith, a JTI illegális kereskedelem elleni globális igazgatója beszélt egy illegális dohánykereskedelem elleni stratégiákkal kapcsolatos webinar keretében.

Monteith elárulta, a cigarettacsempészek profitáltak a koronavírus-járványból a munkanélküliségi ráta egekbe ugrása, valamint a jövedelmek csökkenése miatt.

„A Covid nem akadályozta meg a bűnözőket abban, hogy profitot termeljenek. A járvány inkább nyomást gyakorolt a fogyasztók vásárlóerejére, és arra kényszerítette őket, hogy az illegális termékek felé forduljanak”

– fogalmazott Ian Monteith. John Freda, a JTI Fülöp-szigeteki általános igazgatója pedig így fogalmazott a webinaron:

„Az illegális dohánykereskedelem egy ünnepe, akik hatalmas nyereséget termelnek, gyakran nagyon alacsony elfogási kockázattal és jelentéktelen büntetésekkel. Valóban jövedelmező üzlet azoknak, akik rendelkeznek a logisztikával, és lemásolhatják termékeinket és importálhatnak adófizetés nélkül, ami elfogadhatatlan.”

A JTI jelentése szerint a 34,2 milliárd illegális szálat az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svájcban szívták el, amely a teljes elfogyasztott mennyiség 7,8 százalékát tette ki. A mennyiség 8,5 milliárd eurós adóbevétel-kiesést okozott az említett országok kormányainak. A jelentésből az is kiderült, hogy az európai illegális cigarettapiac legnagyobb részét, 32 százalékát Franciaország teszi ki.