Dr. Emily Leeming, a londoni King’s College dietetikusa szerint a kávé egyeseknél segítheti az emésztést, másoknál viszont nem feltétlenül jó választás – írja a The Guardian.
A koffein serkenti a bél izom-összehúzódásait, ami segíti az étel megfelelő ütemű továbbhaladását az emésztőrendszerben, és ez különösen hasznos lehet azok számára, akiknek lassabb az emésztésük. Azonban az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedőknél ez a hatás túl erős lehet, és kellemetlenséget okozhat.

Az emésztés gyorsításán túl a rendszeres kávéfogyasztást jobb általános bélrendszeri egészséggel is összefüggésbe hozzák. A rendszeres kávéivók bélmikrobiomja – vagyis az emésztést és a tápanyag-felszívódást segítő mikrobák összessége – eltérő összetételű lehet, és több, egészséggel összefüggő baktériumot tartalmazhat. A jelenség egyik oka az lehet, hogy a kávé jelentős forrása a polifenoloknak, amelyekkel a jótékony bélbaktériumok táplálkoznak, emellett kis mennyiségű rostot is tartalmaz.
A kávé fogyasztásának időzítése kulcsfontosságú a bélrendszeri egészség szempontjából. A koffein hosszú ideig, akár 12 órán át is jelen lehet a szervezetben, és megzavarhatja az alvást, ami kedvezőtlenül hat a bélrendszer állapotára, valamint rosszabb ételválasztásokhoz is vezethet. Ennek elkerülése érdekében Leeming azt javasolja, hogy koffeintartalmú kávét csak délig fogyasszunk, délután pedig váltsunk koffeinmentes kávéra vagy gyógyteára.
