Egy, a warwicki és bielefeldi egyetemek által végzett közös kutatás megerősítette, hogy a rendszeres kávéfogyasztók általában jobb hangulatban vannak az első reggeli csésze után – írja a német Spiegel.
A kutatók négy héten keresztül 236 fiatal felnőttet kérdeztek meg naponta többször a koffeinfogyasztásukról és a hangulatukról. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők boldogabbnak és lelkesebbnek érezték magukat, miután koffeintartalmú italt fogyasztottak, mint amikor nem.

Az azonban továbbra sem egyértelmű, hogy a kávé valóban boldoggá tesz-e. Lehetséges, hogy a megfigyelt hatás annak köszönhető, hogy a résztvevők korábban enyhe elvonási tüneteket tapasztaltak, amelyeket a koffein megszüntetett. Még a mérsékelt koffeinfogyasztók is érezhetnek ilyen hatásokat, ami magyarázhatja a hangulatjavulást.
A kutatók ugyanakkor biológiai magyarázatot is adnak: a koffein blokkolja az agyban található adenozinreceptorokat, ami fokozza a dopamin – a „boldogsághormon” – aktivitását. Ennek ellenére figyelmeztetnek arra, hogy az eredmények nem általánosíthatók: a kávé nem garantálja a jókedvet, és egyeseknél negatív hatásokat, például idegességet válthat ki.
