A cseh egészségügyi minisztérium azt tervezi, hogy betiltja az „édességes” e-cigaretta ízeket – például a vattacukrot és a mályvacukrot –, hogy visszaszorítsa a kiskorúak e-cigi fogyasztását – írja az Expats.cz. Az olyan ízek, mint a menta, a gyümölcs és a dohány továbbra is legálisak maradnának, amennyiben a rendeletjavaslat jogerőre emelkedik.

A kritikusok szerint a tilalom a meglévő jogszabályok szigorúbb végrehajtása nélkül nem biztos, hogy hatékony lesz. Az iparág képviselői és a szenvedélybetegséggel foglalkozó szakértők szerint a gyermekek védelmét jobban szolgálná a szigorúbb felügyelet és a korhatár-ellenőrzést végre nem hajtó, így a szabályokat megszegő kiskereskedőkre kirótt szigorúbb büntetések. A szakértők azt is megjegyzik, hogy bár az olyan alternatívák, mint az e-cigaretta, kevésbé károsak a hagyományos dohányzásnál, a fiatalok számára még mindig nem biztonságosak.
A cseh fiatalok körében az e-cigizés egyre terjed: egy nemrégiben készült tanulmány szerint a 15 évesek 22%-a számolt be arról, hogy ilyen terméket fogyaszt. Bár az általános nikotinhasználat változatlan, a hagyományos cigarettahasználat csökken, helyét az e-cigaretták és a hevített dohánytermékek veszik át. A javasolt rendelet még végleges jóváhagyásra vár.
