Egy törvénymódosító javaslat kapcsán tavaly novemberben írtunk először arról, hogy északi szomszédunk, Szlovákia is betiltaná az ízesített nikotintartalmú termékeket, így az e-cigarettákat is. Idén áprilisban már az egészségügyi minisztérium is benyújtott egy ilyen tárgyú törvényjavaslatot, hogy ezzel is csökkentsék a fiatalkorúak körében e termékcsoportok vonzerejét.
A szlovák egészségügyi minisztérium múlt héten újabb törvénymódosítást terjesztett elő a gyermekek nikotinfüggőségének visszaszorítása érdekében – írja a Paraméter. A tervezet 2026. január 1-jén lépne hatályba, jelenleg véleményezési szakaszban van.

„Támogatást kaptam az uniós tagállamoktól, és magától az uniós biztostól is. Az intézkedéseknek egyetlen céljuk van: gyermekeink egészségének védelme […]. Ha valóban meg akarjuk védeni gyermekeinket, a nikotintartalmú és dohánytermékek 18 év alattiaknak való eladásának tilalmát ki kell terjesztenünk más árucikkekre is – például cigarettapapírra vagy szűrőkre. Az eladókat ugyanazok a szankciók fogják sújtani, mint a cigaretta kiskorúaknak való eladásáért”
– fogalmazott Kamil Šaško egészségügyi miniszter. A javaslat a legtöbb ízesített nikotintermék árusítását is megtiltaná, kivéve a mentol, menta és dohány ízeket. Így a tilalom érintené az újra nem tölthető e-cigarettákat, az e-cigaretta utántöltő folyadékokat, valamint a dohánymentes nikotintasakokat is.
