Becsült olvasási idő: 2 perc
Az e-cigi lehet a leszokáshoz vezető út első lépcsője

Egy friss kutatás azokat vizsgálta, akik nem tervezték, hogy leszoknak, ám elkezdtek e-cigarettázni.

Egy új tanulmány szerint azok a felnőtt dohányosok, akik azt mondják, hogy nem terveznek leszokni a dohányzásról, de e-cigarettát kezdenek használni, nagyobb valószínűséggel hagynak fel a káros szokással, mint azok, akik nem kezdenek el e-cigizni – írta tavaly év végén a The Verge.

Azok az emberek, akik azt mondják, hogy nem próbálnak leszokni, gyakran nem vesznek részt az e-cigaretta felnőtt dohányosok számára nyújtott lehetséges előnyeit vizsgáló kutatásokban. Ám egy friss tanulmányban bemutatott adatok alapján az ilyen típusú elemzések során érdemes vizsgálni ezt a csoportot is.

A JAMA Network Openen 2021. december 28-án közzétett „Az e-cigarettahasználat társulása a dohányzás abbahagyásával a felnőtt dohányosok körében, akik kezdetben soha nem tervezték a leszokást” című tanulmány szerzői az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) és az Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) korábbi felméréseinek adatait elemezte. A résztvevők 2014 és 2019 között négyszer is nyilatkoztak a dohányfogyasztási szokásaikról.

A vizsgálati csoportból 1600 ember mondta azt az első interjúban, hogy nem használt e-cigarettát, és nem tervezi, hogy valaha is abbahagyja a cigarettázást. Ám a következő interjúsorozat idejére a csoport körülbelül 6 százaléka hagyta abba a hagyományos cigarettát. Azok a résztvevők, akik ez idő alatt kezdtek el naponta e-cigarettát használni, sokkal nagyobb valószínűséggel voltak ebben a 6 százalékban, mint azok, akik nem – derül ki a friss kutatásból. Ugyanis az e-cigarettát használók 28 százaléka hagyta abba a cigarettázást, szemben az e-cigit nem használók körében kimutatott alig 6 százalékkal.

Az összefüggés az lehet, hogy a dohányosok, akik elkezdenek e-cigarettát használni, hajlamosak a dohányzás abbahagyását tervezni – ez korábbi kutatásokban is megfigyelhető. Az új elemzés nem derítette ki, hogy az emberek leszokási döntése az e-cigarettázás megkezdése után született-e, így a tanulmány szerzői nem tudják pontosan meghatározni a változás okát. A váltás azonban valószínűleg előnyös – egyes kutatások szerint az e-cigaretta kevésbé káros, mint a hagyományos cigaretta, még akkor is, ha nem ártalmatlan.