Az ENSZ elemzése szerint a játékok sokkal nagyobb mértékben járulnak hozzá az elektronikai hulladékhoz, mint az e-cigaretták – írja a New Scientist.
Az október 14-i Nemzetközi Elektronikus Hulladék Nap előtt az Elektromos és Elektronikus Hulladékok Fóruma (WEEE) az ENSZ Képzési és Kutatási Intézetével együttműködve számszerűsítette, hogy mennyi elektronikai hulladékot dob ki a világ anélkül, hogy felismerné, hogy az újrahasznosítható lenne.
Az elemzés szerint évente összesen 9 milliárd kilogramm úgynevezett „láthatatlan” e-hulladékot dobnak ki, közel 10 milliárd dollár (3524 milliárd forint) értékben. E hulladék mintegy harmada (mintegy 3,2 milliárd kilogramm) rejtett elektronikát tartalmazó gyermekjátékokból származik. A játékok 77-szer nagyobb mértékben járulnak hozzá a világ láthatatlan e-hulladékához, mint az e-cigaretták, amelyek évente 42 millió kilogrammot tesznek ki. Az ENSZ becslése szerint évente 844 millió e-cigarettát dobnak ki.

Úgy tűnik azonban, hogy nagyon kevesen vannak tisztában azzal, hogy sok általuk kidobott hétköznapi tárgy elektronikus hulladékot tartalmaz. Ennek kiemelése volt a kutatás célja, mondta Magdalena Charytanowicz a WEEE Forumon. Így fogalmazott:
„Megpróbáljuk megértetni az emberekkel, hogy azok a tárgyak, amelyekről talán nem is sejtik, hogy elektronikai cikkek, valójában sok értékes anyagot tartalmaznak, például rezet és ritkaföldfémeket”.
Világszerte az e-hulladéknak mindössze 17 százalékát gyűjtik össze és hasznosítják újra, bár egyes területeken ez az arány jóval magasabb. Az Európai Unióban az elektronikai hulladék mintegy 55 százalékát gyűjtik be hivatalosan és jelentik be.
