Tobacco / AI

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
A dohányipari lobbistákkal folytatott egyeztetések jogszerűségét vizsgálja az európai ombudsman

Az eljárás egy civil szervezet panaszára indult.

Teresa Anjinho európai ombudsman vizsgálatot indított annak feltárására, miként kezeli az Európai Bizottság kereskedelmi főigazgatósága (DG TRADE) a dohányipari lobbistákkal folytatott egyeztetéseket – olvasható az európai ombudsman jelentésében.

Az eljárás egy civil szervezet panasza nyomán indult, amely szerint a főigazgatóság rendszeresen, indokolatlanul és átláthatatlanul érintkezett az iparág képviselőivel. Ez különösen az alacsony és közepes jövedelmű országok dohányzásellenes és közegészségügyi intézkedéseit veszélyeztetheti.

Képünk illusztráció (Fotó: Guillaume Périgois / Unsplash)

Az EU a WHO dohányzás-ellenőrzési keretegyezménye alapján köteles korlátozni és nyilvánossá tenni ezeket a kapcsolatokat. Az ombudsman első lépésként bekérte a Bizottság vonatkozó dokumentumait. Ebben a témakörben egyébként már 2023-ban hivatali visszásságot állapítottak meg a dohánylobbihoz köthető találkozók elégtelen átláthatósága miatt.