A Novel piackutató cég adatai szerint idén májusban az értékesített cigaretta 10,4 százaléka a feketepiacról származott Romániában. Ez a legmagasabb adat 2020 óta – írja a Maszol.
Márciusban ugyanez az adat még csak 9,8 százalék volt. A gyártók szerint a feketepiac bővülése annak tudható be, hogy a kormány január 1-jével megemelte a dohánytermékek jövedéki adóját. A feketén piacra dobott cigaretta 36,3 százaléka Duty Free üzletekből származik, 23,3 százaléka Moldova Köztársaságból, 22,1 százaléka pedig Bulgáriából.

A feketepiac Európa-szerte egyre nagyobb méreteket ölt. Az úgynevezett „üres cigarettásdoboz”-kutatás eredményei azt mutatják, Magyarországon is növekszik a feketepiac részesedése, ráadásul egyre gyakoribbak a hamisított termékek is.
A téma az idei Tobacco Hungary ágazati kerekasztal-beszélgetésén is a közeljövő egyik legnagyobb kihívásaként lett megnevezve, a konferencián pedig dr. Schöninger Róbert pénzügyőr alezredes is beszámolt arról, hogyan veszi fel a kesztyűt a csempészek és az illegális üzemek ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
