Az amerikai whiskyexport értéke 1,4 milliárd dollár (509 milliárd forint) volt, ami 9%-os növekedést jelent az előző évhez képest – közölte a Discus elemzése nyomán a The Drinks Business.
Az USA teljes szeszesital-exportja tavaly szintén rekordértéket ért el, 2,2 milliárd dollárt (800 milliárd forintot), ami 8%-os növekedést jelent 2022-hez képest.
Az Egyesült Királyság és az EU által kivetett vámok miatt 2018 és 2021 között fennálló nehéz körülmények után az amerikai szeszesital-export állapota javulóban van a cikk szerint. Az EU-ba irányuló teljes amerikai szeszesital-kivitel 2022-hez képest 24%-kal nőtt. Az EU az amerikai szeszes italok legnagyobb exportpiaca, amely 2023-ban a kivitel mintegy 40%-át teszi ki, ami 883 millió dollárnak (321 milliárd forintnak) felel meg.
Az amerikai szeszes italok öt legnagyobb piaca 2023-ban is Kanada (262 millió dollár), Mexikó (139 millió dollár), Ausztrália (138 millió dollár) és az Egyesült Királyság (129 millió dollár).

Whiskyk: remek jelen, bizonytalan jövő
Az amerikai whisky mint kategória magában foglalja a Tennessee whiskyt, a Bourbont, az amerikai rozswhiskyt és az amerikai Single Malt whiskyt. Amióta az EU 2022 januárjában felfüggesztette az amerikai whiskyre kivetett 25%-os vámot, az amerikai whiskyexport 2021-hez képest 61%-kal nőtt. Két év alatt az amerikai whisky exportja az EU-ba több mint 60%-kal ugrott meg, a 2021-es 439 millió dollárról 705 millió dollárra 2023-ra – a teljes amerikai whiskyexport 50%-ára.
2023 decemberében az EU bejelentette, hogy az acél- és alumíniumvitában az amerikai whiskyre kivetett vámok felfüggesztését 15 hónapig, 2025. március 31-ig folytatja. Ha azonban nem születik tartós megoldás, az EU a korábban kivetett 25%-ról 50%-ra emeli az amerikai whiskyre kivetett büntetővám mértékét – közölte a Discus.
Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

