hero
Kelemen Richárd

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 6 perc
Körkérdés: milyen lesz 2026? – non-tobacco cégek válaszai

A dohánypiac szereplői mellett a non-tobacco cégek is válaszoltak 2025 eredményeit, illetve a 2026-os kilátásokat illető kérdéseinkre.

Egészen pontosan az alábbi kérdéseket tettük fel a non-tobacco cégeknek, amelyek közül sokan meg is tiszteltek bennünket a válaszaikkal:

1. Mi volt 2025 legfontosabb tanulsága?

2. Milyen újításokkal vagy újdonságokkal készülnek idén?

3. Mit üzenne 2026-ra a dohány-kiskereskedőknek?

Tóth Zoltán (alapító részvényes, korábbi vezérigazgató – a TrafikTV-t üzemeltető DigInStore Zrt.)

1. 2025-ben elérkeztünk arra a pontra, amikor a feketepiaci termékek, illetve a környező országokból származó – az árkülönbségeket kihasználó – legális kishatár menti behozatal veszélyezteti a Nemzeti Dohányboltok jelentős hányadának működése mellett a dohány-nagykereskedők üzleti eredményeit is, immáron méretre való tekintet nélkül.

2. A TrafikTV technológiai adottságait meghaladó módon, új eszközként mutatjuk be a TrafikTV applikációt. Az üzletben dolgozó munkatársak számára pedig online kurzussal támogatjuk a TrafikTV testre szabható funkciónak megismerését, partnereink „egyéni, saját hirdetéseinek” elkészítését és hatékony felhasználását.

3. A dohánypiaci trendek kedvező fordulatában egyelőre csak reménykedhetünk, ezért a jelenlegi kedvezőtlen körülményeket figyelembe véve „elemezni és tervezni” kell a kiskereskedelmi tevékenységet, akár egy bolt esetében is! Optimalizálni szükséges a működési költségeket, a termékválasztékot a dohány kategóriákban is, valamint aktív akciós tevékenységgel növelni a nem-dohány termékek forgalmát! Ehhez nyújt segítséget 2026-ban a TrafikTV FMCG-hirdetésekkel és kereskedelmi módszerek, fogások bemutatásával.

Szabó Ibolya (vállalati kapcsolatok igazgató – Dreher Sörgyárak Zrt.)

1. A kihívások közepette is hosszú távon kell gondolkodni. 2025 számos ágazat számára komoly kihívásokat hozott, és ezalól az alkoholos italok piaca sem volt kivétel. Az iparág gyakorlatilag a koronavírus-járvány időszakában tapasztalthoz hasonló mértékű visszaesést élt meg. Ennek ellenére a Drehernél nagy erőkkel folytattuk Magyarország eddigi legnagyobb söripari beruházását, hogy minél jobb technológiával és fenntarthatóbb módon tudjuk előállítani söreinket.

2. Az elmúlt években tapasztalható prémiumizációs folyamat, valamint az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes sörök iránti növekvő kereslet továbbra is meghatározza fejlesztési irányainkat. Innovációink jelentős része ezekre a területekre összpontosul, és várakozásaink szerint a következő években is ez marad a fókuszban. Fontos szempont számunkra, hogy a fiatal felnőtt generáció alkoholfogyasztási szokásai érezhetően eltérnek a korábbi generációkétól, termékfejlesztéseinkkel ezekre az új igényekre is választ adunk. Emellett egyre hangsúlyosabb trend az élményalapú, társasági fogyasztás – például a sörgasztronómiai események –, amely iránt a fogyasztók egyre tudatosabban érdeklődnek.

3. A dohánybolt mint értékesítési csatorna folyamatosan fejlődik, és a vásárlók körében is népszerű kényelmi megoldást jelent. Számunkra ezért kiemelten fontos a trafikos közösséggel való szoros együttműködés és a partnerség további erősítése. Célunk, hogy ezt a kapcsolatot 2026-ban is tovább építsük, és a közös munkát új lehetőségekkel fejlesszük. Arra biztatjuk a dohány-kiskereskedőket, hogy továbbra is bizalommal forduljanak a Dreher Sörgyárak képviselőihez, hiszen termékeink piaci népszerűsége folyamatosan nő, és bizonyított üzletfejlesztési eredményeket szállítunk a kiskereskedői partnereinknek.

Balázsovics Sándor (kereskedelmi igazgató – Foodnet Zrt.)

1. Minden év tartogathat számunkra nem várt meglepetéseket, fordulatokat, de a legfontosabb, hogy megtanuljunk nyugodtan és hatékonyan reagálni ezen kiélezett helyzetekre.

2. A piac folyamatos monitorozása, a fogyasztói visszajelzések alapján bővítjük és egyben racionalizáljuk a portfóliónkat, készülünk több újdonsággal is 2026-ra, köztük egyre nagyobb hangsúlyt fektetve az egészségtudatos életmód támogatására.

3.  Az újdonságokra lehetőségként tekintsenek, mert ezen termékekkel tudják megtartani a törzsvásárlói bázisukat, valamint ily módon növelni a betérő új fogyasztók számát és a kosárméretet. Vizsgálják meg a jelenleg forgalmazott termékek rotációját, az egységnyi helyre jutó jövedelmezőséget, ne féljenek változtatni a kevésbé forgó termékkörön, és legyenek nyitottak az innovációra.

Domoszlai Roland (országos független csatorna értékesítési igazgató – HELL ENERGY Magyarország Kft.)

1. 2025 legfontosabb tanulsága számunkra az volt, hogy a gyors reagálás és a trafikos partnereinkkel való közös, rugalmas alkalmazkodás a folyamatosan változó szabályozási környezetben is stabil, sikeres működést eredményez.

2. 2026 meghatározó év számunkra, hiszen idén 20 éves a HELL. Büszkék vagyunk arra, hogy ez idő alatt Magyarországtól Indiáig több mint hatvan országban váltak elérhetővé a termékeink, és közel tíz országban is piacvezető szerepet töltünk be. A jubileumi évben egész éven át tartó, lendületes aktivitásokkal, erős promóciókkal és több meglepetéssel készülünk. Az év elején bővítettük a cukormentesenergiaital-portfóliónkat a HELL ZERO Zöld alma ízzel, mert a globális trendek egyértelműen a sugar-free termékek keresletének folyamatos növekedését mutatják. A XIXO szénsavas üdítőital-családba pedig megérkezett a XIXO Tutti Fruity Kiwi, és még csak az év elején járunk: 2026-ban további újdonságokkal is jelentkezünk.

3. A dohány-kiskereskedőkkel való együttműködésünk évek óta kiemelkedő, és ezt 2026-ban is tovább szeretnénk erősíteni. A jelenlegi gazdasági helyzetben nagy a verseny a fogyasztókért, a vásárlók pedig egyre árérzékenyebbek, ezért fontos, hogy a trafikok árazásban és ajánlatokban is versenyképesek maradjanak a nemzetközi és hazai hálózatok, illetve a diszkontok mellett. Mi ehhez megbízható ellátással, jól tervezhető aktivitásokkal és bolti támogatással kívánunk hozzájárulni, hogy közösen növeljük a forgalmat, és erősítsük a vásárlói élményt.

Balog Zoltán (ügyvezető – Márka Üdítőgyártó Kft.)

1. Megfelelő márkaépítés mellett továbbra is van jövőjük a nagy külföldi márkák mellett a több mint ötven éve piacon lévő tradicionális hazai brandeknek (MÁRKA, Traubisoda, Gyöngy, Adrenalin).

2. A teljesség igénye nélkül mind a MÁRKA, mind a Traubisoda esetében új ízekkel és kiszerelésekkel is elő fogunk rukkolni 2026-ban. A Traubisoda-kampányunk már most is zajlik, melynek szerves része a „Beléd estem” című magyar film is, melyet február 14-én mutatnak be. Természetesen lesz a már megújult, egységes külsővel rendelkező MÁRKA-családhoz kapcsolódó kampányunk is tévével támogatva 2026-ban. Folytatjuk partnereinkkel is a közös marketingtevékenységet minden általunk kezelt brand esetében.

3. Bízzanak a MÁRKA, Traubisoda, Adrenalin és Gyöngy márkák erejében, értékesítési csapatunk segíteni fogja a dohány-kiskereskedőket a közös sikerek elérésében.

Gulyás Tamás (marketingigazgató – Pannon Kávé Kft.)

1. Ha csak nagyon röviden válaszolnék, akkor azt mondanám, hogy bármilyen nehézségek adódtak is a dohányboltok számára az elmúlt évben, akkor is fontos tényező maradt minden kereskedő számára, hogy az általa kínált kávé vonzó legyen a vásárlóinak. Mindezt pedig egy megbízható, állandó, jó minőséget és gyors szervizt garantáló partnerrel együttműködve biztosítsák. A Pannon Kávé mindezeknek a kritériumoknak meg tudott felelni, így ennek köszönhetően ismét egy nagyon eredményes évet tudtunk zárni 2025-ben.

2. A kávészolgáltatási piacon is nagy a verseny, így folyamatosan úsznunk kell az árral. Idén is folytatódik majd a kávégépparkunk cseréje, megújítása, hogy a legújabb trendek nálunk is elérhetők legyenek. Tavaly év végén lecseréltük a számlázóeszközeinket, és ennek eredményeként korszerű, könnyebben és gyorsabban használható tabletekkel dolgoznak a kollégáink, amelyek nagyban segítik a munkájuk hatékonyságát. Nemrégiben – ebben a szegmensben elsőként a magyar piacon – bevezettük a bankkártyás fizetés lehetőségét is a partnereink számára. 2025 végétől immár kínálunk a szolgáltatási portfóliónkban egy olyan berendezést is, amely gombnyomásra készít prémiumminőségű dubajicsoki-italt és matcha lattét is. Ez a két új italfajtánk várhatóan meg fog tudni szólítani olyan fogyasztói kört is, amely eddig nem vagy kevésbé volt gyakori vendég egy dohányboltban.

3. Pontosan érzékeljük, hogy 2026 is számos nehézséget, bizonytalansági tényezőt fog hozni a trafikosok számára. Mi mégis úgy gondoljuk, hogy az a közel 1000 dohánybolt, ahol évek óta jelen vagyunk, továbbra is számíthat ránk. Mi csak jobbak leszünk, hiszen idén már 22 éves tapasztalattal rendelkezünk ebben a szakmában. Azon dohánybolt-tulajdonosok és -üzemeltetők számára pedig, akik még nem velünk működnek együtt, azt üzenném, hogy: „a tökéletes kávé elkészítéséhez többéves gyakorlás vagy egy jó döntés szükséges.”

Farkas Amanda (kereskedelmi igazgató – Zwack Unicum Nyrt.)

1. 2025 legfontosabb kereskedelmi tanulsága, hogy a fogyasztói igények egyre gyorsabban változnak, a prémium- és szuperprémium-kategóriák iránti kereslet folyamatosan növekszik, és a piaci verseny élesedése mellett az innovációra (pl. Unicum Orange Bitter bevezetése) való folyamatos fókusz, a releváns márkakommunikáció, valamint a kiskereskedőkkel és a nagykereskedőkkel való szoros és a partnerségen alapuló együttműködés biztosíthatja a stabil és növekvő forgalmat.

2. A Zwack innováció iránti elkötelezettsége továbbra is fejlődésünk mozgatórugója. Idén több termékkategóriában is újdonságokkal találkozhatnak kínálatunkban, amelyekről az eDrink- és a közösségimédia-felületeinken tájékozódhatnak az év során.

3. Azt javaslom, hogy tudatosan építsék a szeszesital-kategóriát is. A vásárlók az ár mellett a minőségre is egyre nagyobb figyelmet fordítanak. A megbízható, prémium-, szuperprémium-, ajándékozásra is alkalmas termékek iránt emiatt növekszik az érdeklődés. Tartsanak ezekből megfelelő készletet. Kérem, figyeljenek a láthatóságra, a folyamatos termékelérhetőségre.

Borítóképünk illusztráció (Forrás: Google Gemini)

A cikk a Tobacco 2026/02-es számában jelent meg.