hero
Kelemen Richárd

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 7 perc
Körkérdés: milyen lesz 2025? – non-tobacco cégek válaszai

Előző havi számunkban megkerestük a magyar dohánypiac szereplőit, hogy válaszoljanak a 2025-ös esztendőre irányuló várakozásokat firtató kérdéseinkre. Ezúttal a non-tobacco cégek képviselői válaszoltak a megkeresésünkre.

Egészen pontosan az alábbi kérdéseket tettük fel a non-tobacco cégeknek, amelyek közül sokan meg is tiszteltek bennünket a válaszaikkal:

  • 1. Mi volt 2024 legfontosabb tanulsága (ha volt ilyen)?
  • 2. Milyen újításokkal vagy újdonságokkal készülnek idén?
  • 3. Mit üzenne 2025-re a dohány-kiskereskedőknek?

Belovai Csaba (kereskedelmi igazgató, Zwack Unicum Nyrt.) válaszai

1. A 2024-es év első fele fogyasztás szempontjából nagyon gyengén indult annak ellenére, hogy a lakosság jövedelemszintje pozitív irányba változott. A második fél évben viszont jelentős fejlődésnek lehettünk tanúi, és ez egyértelműen a fogyasztói bizalom javulásának volt köszönhető.

2. A 2024-es év egy nagyon intenzív időszak volt számunkra az innováció területén. Idén a legnagyobb feladatunk az lesz, hogy felépítsük az Unicum-család év végén bevezetett új tagjának, az Unicum Orange Bitternek a disztribúcióját és imázsát.

3. A magyar szeszesital-piac trendjeiben látható egy erős premizálódás, ezért azt javaslom számukra, hogy portfóliójukban folyamatosan bővítsék a felső prémiumkategóriás termékek körét. Ezzel képesek lesznek új vásárlókat megszólítani.
 

Fáczán Dániel (értékesítési és marketingigazgató, Liquid Gold Kft.) válaszai

1. Minden év tanulsága az, hogy nincs két egyforma év. A legnagyobb kihívás mindenképpen a visszaváltó rendszer bevezetése volt. A nagy volumenű termékeknél lassú volt a gyári átállás az új palástra, a kisebb mennyiségben értékesítetteket pedig a mai napig egyesével címkézni kell. Ez jelentős többletköltséggel járt.

2. Leginkább az alkoholmentes szegmenst szeretnénk erősíteni – mind a sörök, mind a spiritek tekintetében. Néhány évig azt gondoltuk, hogy a nyugati országokban elindult folyamat nem gyűrűzik be hozzánk, de most már a saját eladásainkon is tapasztaljuk, hogy növekszik az alkoholmentes italok iránti igény. A sörök mellett rendkívül fontosak már az alkoholmentes spiritek is. Az általunk forgalmazott termékek eredeti párlatokból készülnek, így ízben jó alternatívái lehetnek az alkoholos változatoknak. Mindenképpen erre szeretnénk fókuszálni.

3. A trafikokban is érdemes lehet minél szélesebb portfóliót kínálni az alkoholmentes italokból, különös tekintettel az alkoholmentes, ízesített sörökre. A fiatalok között egyre kevesebben isznak sört, a hagyományos söríz egyre kevésbé divatos. A dohány-kiskereskedelmi üzletekbe pedig a legtöbben az ital miatt térnek be a dohánytermékeken felül, így erre mindenképpen érdemes hangsúlyt fektetni.

Ficzere Zsolt (ügyvezető, Triklon-IT Kft.) válaszai

1. Partnereink méltányolják az erőfeszítéseinket, és a korábbiakhoz képest jóval megértőbbek. Az előző évekhez képest sokkal jobban éreztük, hogy közösek a céljaink, és ebben tudjuk egymást segíteni.

2. Szeretnénk fejleszteni a kommunikációnkat az ügyfeleinkkel. Tapasztalataink alapján a teljes körű szolgáltatáson túl a dohányboltok információéhsége egyre nagyobb. Lehet ez IT-, jogszabályi változás vagy bármi más, ami segíti őket a sikeresebb működésükben.

3. Hiszek az együttműködésben. Sok lehetőségünk van arra, hogy erősítsük egymást, és kihasználjuk a közös tudást és tapasztalatot. Azt javaslom, aki még eddig nem tette, keresse a kapcsolatot hasonló kihívásokkal, gondokkal küzdő, vagy akár hasonló lehetőségekkel megáldott kollégáival, és dolgozzanak együtt.

Gulyás Tamás (marketingigazgató, Pannon Kávé Kft.) válaszai

1. A 2024-es év tanulsága is ugyanaz volt számunkra, mint a korábbi éveké: a dohánybolti szegmensben sosincs békés, nyugodt időszak, folyamatos a változás és a mindennapi küzdelem az életben maradásért. Ezek a napok pedig egy jó kávé mellett kicsit elviselhetőbbek maradtak.

2. Folytatjuk a kávégépparkunk folyamatos megújítását. Egyre több, látványosabb és vonzóbb gép kerül majd ki az üzletek pultjaira. A szolgáltatásunk minősége pedig tovább javul – bátran, kockázat nélkül lehet tovább dolgozni velünk, vagy minket választani más szolgáltatók helyett.

3. A Pannon Kávé Kft. tavasszal már 21 éves lesz. Az elmúlt 20 év minden tapasztalata rendelkezésünkre áll. Továbbra is mi nyújtjuk majd a kávégépes piacon a legkiválóbb szolgáltatást, széles kínálattal rendelkezünk a kávégépek és kávéblendek tekintetében, s a miénk a legjobb szervizháttér. Tegyenek próbára bennünket, számoljanak velünk azok is, akik ezt eddig nem tették.

Popovics Adrienn (marketingigazgató, HELL ENERGY Magyarország Kft.) válaszai

1. 2024 legfontosabb tanulsága az volt, hogy a csapatmunka ereje, a piaci trendekhez való gyors alkalmazkodás és a folyamatosan magasra tett mérce együttesen nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy nemcsak megőrizzük, hanem tovább erősítsük piacvezető pozíciónkat egy folyamatosan változó környezetben.

2. 2025-re számos izgalmas újítással készülünk, amelyek célja, hogy még közelebb hozzuk a márkáinkat a fogyasztókhoz. Több új termék bevezetését is tervezzük, amelyek innovatív megoldásokat kínálnak a vásárlók számára, és ezeket kreatív, figyelemfelkeltő kampányokkal támogatjuk. Emellett készülünk egy különleges meglepetéssel is – erről hamarosan többet is elárulunk.

3. A 2025-ös év kulcsa a tudatos portfóliómenedzsment lesz, hiszen a piaci trendek és a vásárlói igények folyamatos változása megköveteli a rugalmasságot és az előrelátó tervezést. Arra biztatjuk a kiskereskedőket, hogy fogadják meg képviselőink szakértői tanácsait, hiszen naprakész információkkal és tapasztalatokkal támogatják a munkájukat. Ez a partnerség lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló lehetőségeket maximálisan kihasználják, és egy sikeres, eredményes évet zárjanak.

Spiegel György (marketingigazgató, Borsodi Sörgyár Kft.) válaszai

1. Az elmúlt év újra bizonyította, hogy a hazai sörkultúra fejlődése nem lassul, nem áll le, vagyis a fogyasztók továbbra is nyitottak a különleges, minőségi sörökre. Ezt az igényt szolgáljuk ki mi is a termékfejlesztéseinkkel.

2. A korábbi évekhez hasonlóan a Borsodi Sörgyár az idei évben is olyan fejlesztésekre készül, amelyek a közönség valódi igényeit hivatottak kiszolgálni, és alapos előkészítés előzi meg a bevezetésüket. 2024-ben sikerrel vezettük be egyebek között a Coors márkát, a valódi lime-lével készült Miller Lime-ot, valamint az alkoholmentes Borsodi Friss 0,0% termékcsalád legújabb tagját mangó–maracuja ízben. Ezzel is kedvezve a hazai közönség egyre nagyobb igényének a különlegességek, illetve az alkoholmentes termékek iránt. Bízunk abban, hogy az idei bevezetéseink is sikeresek lesznek, és ebben az olyan értékesítési helyeknek, mint például a dohányboltoknak is fontos szerepük lesz.

3. Az elmúlt években a kutatások és a hozzánk érkező partneri visszajelzések alapján erősíteni tudtuk a kapcsolatunkat a dohány-kiskereskedőkkel. Ezt elsősorban annak a szemléletnek köszönhetjük, hogy folyamatosan igyekszünk odafigyelni a fogyasztóink, a hazai sörkedvelők mellett a partnereink igényeire is, legyen szó akár a termékpalettánk fejlesztéséről, a kihelyezésekről vagy éppen a logisztikai hálózat fejlesztéséről. Ez pedig közös érdekünk, hiszen ha a kereskedő többet tud értékesíteni, azzal mindketten nyerünk. Idén is azon fogunk dolgozni, hogy közösen sikeresebbek lehessünk.

Szabó Ibolya (vállalati kapcsolatok igazgató, Dreher Sörgyárak Zrt.) válaszai

1. Nagy változásokat hozott a 2024. július 1-jén élesedő DRS-rendszer, amely nagyon komoly és komplex előkészületeket igényelt, de összességében pozitív fogadtatásra talált a piacon.

2. Évek óta tart a prémiumizáció, illetve az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes sörök növekedésének trendje. Számos innovációnk ezen a területen zajlik, és a következő éveknek is ez lesz a fókusza. Érdemes itt megemlíteni, hogy a mostani fiatal felnőtt generáció alkoholfogyasztási szokásai eltérnek az előző generációétól, az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes sörök terén elért és tervezett innovációink ezekre az átalakuló igényekre is válaszolnak. Jól látható trend emellett, hogy a fogyasztás egyre inkább az élményalapú társasági élet (pl. sörvacsora) felé megy el, a fogyasztók egyre tudatosabban keresik az ilyen lehetőségeket.

3. A dohányüzletek – mint értékesítési csatornák – folyamatosan fejlődnek, és egyre több vevő választja ezt a kényelmi vásárlási lehetőséget. Az alkoholos termékek (és azon belül a sörök) fontosak a trafikok számára, és jelentős bevétel származik ezekből. Ezért kiemelten fontos számunkra a kapcsolat építése a trafikos közösséggel. Szeretnénk ezt a partnerséget folyamatosan építeni, illetve a közös munkát fejleszteni. Kérjük, hogy forduljanak továbbra is bizalommal a Dreher Sörgyárak képviselőihez – mert mindig van egy jó ajánlatunk!

Tóth Zoltán (vezérigazgató, DigInStore Zrt.) válaszai

1. Sajnálatos módon elértük azt az inflexiós pontot a dohány-kiskereskedelemben, hogy a fogyasztáscsökkentő tényezők miatt a mennyiség csökkenését árbevételi oldalon nem lehetett már olyan módon kompenzálni, hogy a trafikok jövedelemteremtő képessége ne romoljon. Az emelkedő árak és a növekvő árbevétel megmaradt az előző évhez képest, de ennek dinamikája jóval alacsonyabb volt. Tavalyra az árbevétel-növekmény már elmaradt a költségek növekedésének az arányától.

2. Alapvetően a dohányboltokban túl sok újítási lehetőségünk nincsen. Folytatjuk azt a munkát, amit évekkel ezelőtt a Trafik TV bevezetésével, a digitális eladáshelyi kommunikáció megteremtésével kezdtünk el, ami a nem-dohánytermékeket illeti. A dohánytermékek értékesítését nem tudjuk befolyásolni, így marad a vonzó eredményteremtő képességgel rendelkező FMCG-termékek forgalmának növelése. Ez lehet egy kiút, ami megkönnyítheti a mostani, bizonytalan piaci környezetben a túlélést, illetve az eredményes gazdálkodás fenntartását.

3. Hajrá dohány-kiskereskedő kollégák! Sok opciónk nincs: türelem és kivárás. A fogyasztói reakciók és a piaci mozgások remélhetőleg a dohány-kiskereskedelem javára is billentenek valamit a mérleg eddigi negatív helyzetén. A nem-dohánytermékek értékesítését mindenképp erősíteni kell, promóciók, akciók kellenek, illetve olyan eszközök felhasználása, mint a Trafik TV. Ennek kapcsán kerülnek majd a piacra olyan újítások is, amelyek előtérbe helyezik az FMCG-cégekkel való szorosabb együttműködést. Ez hozhat remélhetőleg olyan eredményeket, amelyek a pozitív irányba változó trendek mellett hozzátehetnek az eredményes gazdálkodáshoz.

Nyitóképünk illusztráció (Forrás: starline / Freepik)

A cikk a Tobacco 2025/02-es számában jelent meg.