A Magyar Közlönyben 2025. május 12-én hirdették ki a 2025. évi XVII. törvény a gyermekek egészségének megőrzéséről elnevezésű jogszabályt. Amint arról korábban beszámoltunk, az Országgyűlés április 29-én szavazta meg a törvénytervezetet.
„A szabályozás célja, hogy megvédje a fiatalokat az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól. Ennek érdekében a törvény megtiltja az energiaitalok értékesítését és kiszolgálását tizennyolc év alatti személyek számára, és a szabályok betartatása érdekében szankciókat állapít meg. […] a jogsértés megállapításától számított legfeljebb egy évig megtilthatja az alkoholtartalmú ital, az energiaital, a dohánytermék, illetve a szexuális termék forgalmazását, e rendelkezések 3 éven belüli ismételt megsértése esetén pedig elrendelheti a jogsértéssel érintett üzlet legfeljebb harminc nap időtartamra történő ideiglenes bezárását”
– áll a törvény szövegében. A törvény arról is határoz, hogy a kormány rendeletben határozhatja meg, mi számít pontosan energiaitalnak, arról azonban nem, hogy mi a helyzet például az italautomatákkal, ahol bármilyen életkorú vásárló hozzájuthat energiaitalokhoz.
A törvény a kihirdetését követő 30. napon, azaz 2025. június 11-én lép hatályba.
A kiskorúaknak történő energiaital-értékesítés betiltásának történetét a Tobacco 2025/04-es számában foglaltuk össze. Arról pedig, hogy miként reagált a Magyar Energiaital Szövetség (MESZ) és a HELL energiaital-gyártó vállalat a törvény megszavazására, itt írtunk.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Mockup Free / Unsplash)
A cikk a Tobacco 2025/06-os számában jelent meg.

