Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
Idén is rekordot dönthet a zimbabwei dohánytermelés

15 százalékkal nőtt a beültetett terület.

Zimbabwe várhatóan több mint 360 millió kilogramm dohányt termel 2026-ban, meghaladva a tavalyi, 355 millió kilogrammos rekordot – írja a Nicotine Insider.

A növekedés elsősorban a beültetett terület 15%-os bővülésének köszönhető, amely így 164 536 hektárra emelkedett. A tisztviselők szerint a termelés akár a várakozásokat is felülmúlhatja, amennyiben az időjárási körülmények kedvezőek maradnak.

Képünk illusztráció (Forrás: Allexxandar / Freepik)

A dohány továbbra is az ország legfontosabb mezőgazdasági exportcikke és kulcsfontosságú devizaforrás. 2025-ben a termény több mint 1 milliárd amerikai dollár (322 milliárd forint) exportbevételt hozott, elsősorban a kínai és más ázsiai piacok erős keresletének köszönhetően.

A termelés az elmúlt évtizedben folyamatosan növekedett, visszaállítva Zimbabwe vezető szerepét Afrika legnagyobb dohánytermelőjeként. Az ágazat növekedését kormányzati inputprogramok támogatták, emellett a gazdálkodók többsége kereskedői finanszírozási szerződések keretében termel.

Az elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a globális kínálat növekedése nyomást gyakorolhat az árakra, ha a kereslet nem tart lépést. A 2026-os termés értékesítése várhatóan márciusban kezdődik a Dohányipari és Marketingtanács felügyelete alatt.