Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy dán városban egy kalap alá veszik a cigit és a nikotinpárnát

Ahol az aarhusi önkormányzati dolgozóknak tilos cigizni, ott más nikotinterméket sem szabad majd fogyasztani.

Az aarhusi városi tanács megtiltja az önkormányzati alkalmazottaknak, hogy munkaidőben nikotinpárnát, rágódohányt és más nikotintermékeket használjanak – írta még decemberben a dán TV2 kelet-jyllandi regionális hírportálja.

A javaslattal a pártok azt szeretnék elérni, hogy Aarhus város (és a körülötte fekvő, községnek nevezett közigazgatási terület) önkormányzatának alkalmazottaira vonatkozó dohányzási politikát dohány- és nikotinpolitikára változtassák. Ez azt jelenti, hogy minden olyan területet, amely jelenleg dohányzásmentes, ki kellene terjeszteni az egyéb nikotintermékekre is a javaslat szerint. Ez vonatkozna mind a beltéri, mind a kültéri helyiségekre.

A javaslatot négy párt (a Venstre, a De Konservative, az SF és a De Radikale) terjesztette elő az aarhusi városi tanácsban – ezek együttesen többséggel rendelkeznek, ennek megfelelően 2023. december 20-án el is fogadta a városi tanács a javaslatot.

Aarhus a magasból, 2023 decemberében (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

Christian Budde (Venstre), az aarhusi önkormányzat egészségügyi és gondozási tanácsosa szerint jelenleg egy olyan fiatal generáció van, ahol „a nikotinpárna és az e-cigaretták problémája egyre gyorsul”. Szerinte az önkormányzat dolgozóinak „példaképeknek” kell lenniük.

A dohányipar mindig egy lépéssel előttünk jár, ezért nekünk, politikusoknak nagy felelősségünk, hogy vezető szerepet vállaljunk, és jelezzük, hogy a nikotintermékek – a cigarettákhoz hasonlóan – nem tartoznak az önkormányzati alkalmazottak mindennapjaihoz”

– fogalmazott a tanácsos. A javaslat értelmében Aarhus önkormányzatának alkalmazottai munkaidőben nem használhatnak majd dohány- vagy nikotintermékeket. Emellett a dohányzásmentes területeket – mind a beltéri, mind a kültéri – kiterjesztik más dohány- és nikotintermékekre is, és megtiltják a nikotintermékek árusítását az önkormányzat által támogatott rendezvényeken is. Az önkormányzati dolgozók csak engedélyezett nikotintermékeket, például nikotintapaszt és rágógumit használhatnak majd a jövőben.