Becsült olvasási idő: 1 perc
Az amerikai üzemanyagár-növekedés a cigarettaeladásokra is hatással lehet

Az emelkedő üzemanyagárak valószínűleg csökkenteni fogják a cigaretta iránti keresletet, mivel a fogyasztóknak több készpénzt kell elkölteniük a benzinkutakon – írja a Tobacco Reporter a CNBC híradása nyomán.

Az ukrajnai orosz invázió felhajtotta az üzemanyagárakat, mivel az Egyesült Államok és más nyugati országok szankciókat léptettek életbe Oroszországgal szemben. A West Texas Intermediate nyersolaj a 2008. szeptemberi pénzügyi válság óta nem látott árfolyamon járt, míg a Brent nyersolaj 2012. májusi csúcsára emelkedett.

Gaurav Jain, a Barclays elemzője úgy számol, hogy az olajárak 1 százalékos emelkedése 0,1 százalékos csökkenést okoz az eladott amerikai cigaretták mennyiségében.

Korábban a fogyasztók több pénzt spóroltak a benzinkúton és elmentek a benzinkúti kisboltba, ahol impulzusvásárlásként több cigarettát vásároltak. Most, ahogy az üzemanyagárak emelkednek, ennek a fordítottja történhet meg”

– vélekedik az elemző. Jain előrejelzése szerint a 2022-es pénzügyi évben az amerikai eladott cigarettamennyiség 5 százalékkal csökkennek majd, miközben az árak 7 százalékkal emelkednek. Az is várható, hogy a fogyasztók egy része az olcsóbb alternatívákat keresve más dohánytermékekre, például az e-cigarettákra vagy a modern nikotinpárnákra vált majd.