Becsült olvasási idő: 1 perc
A sepsiszentgyörgyiek dönthetik el, mi legyen az egykori dohánygyárból

Tabak Fórum néven igényfelmérő honlapot és virtuális túrát hozott létre a sepsiszentgyörgyi önkormányzat.

Tavaly vásárolta meg közel ötmillió euróért a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az egykori dohánygyár műemléki védelem alatt álló épületeit. Azt tervezik, hogy Erdély legnagyobb interaktív, élmény- és információ központú turisztikai és ifjúsági csomópontját hozzák létre – írta csütörtökön a Maszol.ro.

Az épületek és a körülötte elterülő 3,2 hektáros terület megvásárlására költött összeg több mint kétszeresére nyert már el forrást az önkormányzat. A dohánygyár egyik, az 1960-as években épült épületszárnyában az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) 11,3 millió eurós támogatásából legkésőbb 2026-ig kialakítják a kommunizmus rémtetteinek múzeumát.

Antal Árpád polgármester felidézte, hogy a magyar kormány 1849-ben a munkaerő-kivándorlás megakadályozására javasolta egy székelyföldi dohánygyár létesítését. Közel ötven évvel később, 1897-ben a benyújtott 41 pályamű közül Gödri Ferenc akkori sepsiszentgyörgyi polgármester pályázata nyert. A második világháború évei alatt a gyár napi termelése kétmillió szál cigaretta és 2800 kilogramm csomagolt dohány volt. A sepsiszentgyörgyi cigarettagyár a fénykorában 900 embert foglalkoztatott, a 2010-es bezárásakor viszont már csak 84 alkalmazottja volt a gyárnak.

Vargha Fruzsina alpolgármester szerint a terveik szerint a dohánygyár egy „kisvárost fog jelenteni a nagyvárosban”. Jelenleg az igényfelmérés és ötletgyűjtés zajlik, emiatt indították el csütörtökön a Tabak Fórum nevű honlapot. A SepsiTabak.ro honlapon virtuálisan be lehet járni az egykori dohánygyár épületeinek összesen 66 helyszínét. A virtuális túrán meg van jelölve 58 infópont, amelyekre rákattintva érdekességeket tudhatunk meg az épületegyüttes több mint 120 éves múltjáról. Mindezek mellett 34 kérdés is szerepel a honlapon, amelyeket megválaszolva segíthetünk eldönteni, hogy milyen rendeltetést kapjanak az egyes épületek. Továbbá javaslatokat is megfogalmazhatnak a látogatók.

Az igényfelmérés 2022. április 21-ig tart, a honlap és a virtuális túra azonban továbbra is elérhető lesz.