Becsült olvasási idő: 1 perc
A Nyakas Pincészet főborásza lett az Év Bortermelője 2021-ben

Nyúlné Pühra Beáta, az Etyek-Budai borvidéken működő Nyakas Pincészet főborásza nyerte el a Magyar Bor Akadémia (MBA) által odaítélt Év Bortermelője Magyarországon 2021-ben díjat.

A jelöltek kiválasztása idén is többlépcsős folyamatban zajlott: az MBA több száz szakmabelit kért fel arra, hogy küldjék el javaslataikat, közülük 250 szakíró, étteremtulajdonos, újságíró és egyéb szakember jelölt három-három borászt a díjra – idézte fel a csütörtöki budapesti díjátadón a borakadémia főtitkára.

Keményné Koncz Ildikó elmondása szerint a legtöbb jelölést kapott öt borász (Figula Mihály [Balatonfüred-Csopaki borvidék], Günzer Tamás [Villányi borvidék], Ipacs Szabó István [Villányi borvidék], Liptai Zsolt, a Pannonhalmi Főapátság pincészetének főborásza [Pannonhalmi borvidék] és Nyúlné Pühra Beáta [Etyek-Budai borvidék]) közül az MBA 125 tagjának szavazataival választották ki az idei díjazottat.

Zilai Zoltán, a Magyar Bor Akadémia elnöke hangsúlyozta, hogy az immár 31. alkalommal odaítélt Év Bortermelője díj rangját az eddigi díjazottak munkássága adja, így lehet ez az elismerés a borászok „Kossuth-díja”.

Nyúlné Pühra Beáta a 188 hektáron gazdálkodó Nyakas Pincészetet bemutatva elmondta, hogy egy túlnyomóan fehérboros borvidéken dolgozik, ám a borászatnak van némi kékszőlője is. Ars poeticájuk szerint elsősorban a mindennapok jó minőségű borait szeretnék a fogyasztók asztalára tenni, emellett azonban számos magyarországi és nemzetközi díjat is elnyertek.

Mint a díjazott felidézte, mintegy három évtizede kezdte borász tanulmányait, majd a Nyakas Pincészetnél az Év Bortermelője díjjal szintén kitüntetett Malya Ernő örökségét vette át, akitől rengeteget tanult. Nyúlné Pühra Beáta hangsúlyozta: az elismerés számára nem egyszemélyes siker, hanem a mögötte álló csapatnak is szól.