A Z generáció tagjai körében jelentősen nőtt a mértéktelen alkoholfogyasztás a tizenéves korukhoz képest – derül ki egy friss brit kutatásból, melyről a The Guardian számolt be.
A felmérés szerint a 23 évesek 68 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt egy évben legalább egyszer nagy mennyiségű alkoholt fogyasztott, míg közel harmaduk (29 százalék) havonta legalább egyszer teszi ezt. Ez jelentős növekedés a 17 éves korban mért adatokhoz képest, amikor még csak minden tizedik fiatal ivott ilyen gyakorisággal. A kutatás a mértéktelen ivást egy alkalommal elfogyasztott legalább hat alkoholos itallal határozta meg.
A University College London kutatói közel tízezer, 2000 és 2002 között az Egyesült Királyságban született fiatal adatait elemezték a Millennium Cohort Study keretében. Az összehasonlítás szerint a mértéktelen ivás előfordulásának aránya 17 és 23 éves kor között 53 százalékról 68 százalékra nőtt.

A kábítószer-használat is jelentősen emelkedett: a kannabiszt kipróbálók aránya 31-ről 49 százalékra nőtt, míg az olyan erősebb drogokat, mint a kokain, a ketamin vagy az ecstasy kipróbálók része 10 százalékról 32 százalékra ugrott. Azok aránya, akik az elmúlt évben legalább tízszer használtak ilyen szereket, 3 százalékról 8 százalékra emelkedett.
A kutatás más potenciálisan addiktív viselkedéseket is vizsgált. A 23 évesek 32 százaléka számolt be arról, hogy szerencsejátékot játszik, bár mindössze 4 százalékuk tekinti ezt problémásnak. A napi e-cigaretta-használat 17 és 23 éves kor között 3 százalékról 19 százalékra nőtt, miközben a hagyományos dohányzás aránya alig változott (8-ról 9 százalékra).
A kutatók szerint a késői serdülőkor és a fiatal felnőttkor természetesen a kísérletezés időszaka, ugyanakkor aggodalomra ad okot, ha a mértéktelen alkoholfogyasztás és a droghasználat ebben az életkorban tartóssá válik. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a fiatalok különösen érzékenyek az alkohol hatásaira, mivel az agy fejlődése a húszas évek közepéig tart.
Nyitókép: Aleksandr Kadykov / Unsplash

