Közösségi média
Pillanatkép változás után
A május 20-án életbe lépő változások – a TPD2-es termékek kizárólagossága, a kiszerelések új szabályozása, illetve a kapszulás és ízesített cigaretták kivezetése – a gyártókat, a trafikosokat, illetve a vásárlókat egyaránt érzékenyen érintették. A megváltozott szabályozás jó alkalom volt arra is, hogy a gyártók átgondolják termékportfóliójukat. Egy-két héttel a változások után a gyártókat az első tapasztalataikról faggattuk. Hogyan alakult a termékportfóliójuk a változások következtében? Miként zajlott az átmenet? Milyen helyettesítő termékeket „állítottak csatasorba”, illetve milyen volt azok vásárlói fogadtatása?
Mi és hogyan változik?
Idén május 20-ától lépnek hatályba a 39/2013-as, a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet azon szabályai, amelyek a megváltozott uniós követelményekhez igazítják a hazai dohánytermékek csomagolását, kiszerelését. A legfőbb tudnivalókat igyekeztünk közérthetően összefoglalni.
miCsoda év volt!
Pezsgődurrogás, malacfarka-húzogatás, virsli hegyek eltüntetése és korhelyleves kanalazása, meg persze harsány trombitaszó hangja kíséretében gyakran összegezzük a búcsúzó esztendőt, miközben az újat köszöntjük. Mi sem teszünk másképp: áttekintjük, milyen jelentős változások, az ágazatot érintő kiemelkedő események történtek 2016-ban a dohányboltot üzemeltetők, trafikosok szempontjából.
Ez egy külön szakma
Október 19-én jelent meg a kormány honlapján az az egészségügyi jogszabályokat módosító törvénytervezet, amely egyebek mellett az elektronikus cigaretták használatát és forgalmazását is szabályozza. A tervezetet kis módosítással már benyújtották a parlamentnek, egyes várakozások szerint a december 18-i ülésen fogadhatják el. Mindezek tudatában a hazai e-cigaretta-használók és -forgalmazók sem tétlenkedtek, egységbe tömörültek és lépéseket terveznek: „Irány Strassbourg!”, jelentette ki eltökélten vezetőjük, Szunyogh Tamás, akit a tervezett változásokkal kapcsolatban kérdeztünk.
Jogkövető trafikosok, zökkenőmentes váltás
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tapasztalatai szerint a Nemzeti Dohányboltok tulajdonosai közül néhányan a végsőkig kivártak, többen a szüneteltetés mellett döntöttek, amíg új telephelyüket meg nem találják, a trafikosok nagy része azonban a kormányrendelet szabályait követve időre elköltözött azokról a helyszínekről (üzemanyagtöltő állomás, 2500 m2-nél nagyobb eladótérrel rendelkező üzlet), amelyeken május 30-át követően jogszerűen nem folytathatta működését. Néhány vitás esetet leszámítva a váltás gördülékenyen zajlott. Az ellenőrzési tapasztalatokról Suller Attila, a NAV vám- és jövedéki szóvivője adott tájékoztatást.
Van kiút az ördögi körből
A hazai dohánypiac jelenéről és jövőjéről a JTI Hungary Zrt. közelmúltban kinevezett vezérigazgatójával, Didier Ellenával beszélgettünk.
