Bár minden eddiginél kevesebb amerikai felnőtt dohányzik, a dohányzás továbbra is a legtöbb megelőzhető fogyatékosság és halálozás oka, s az ország dohányzási szabályozása vegyes osztályzatokat kapott az Amerikai Tüdőszövetségtől – írja a CNN.
A szövetség szerdán közzétett éves jelentése a dohányzás visszaszorításának helyzetéről A osztályzatot adott a szövetségi kormánynak azokra a médiakampányokra, amelyek arra ösztönzik az embereket, hogy hagyjanak fel a dohányzással, illetve eleve el se kezdjék.

A kormányzat a dohányadó-politikája ugyanakkor elégtelen osztályzatot kapott. A Tüdőszövetség által vizsgált tanulmányok szerint az adók az egyik leghatékonyabb eszköznek számítanak a dohányzás visszaszorítására, különösen a gyermekek körében. A kongresszus azonban 14 éve nem emelte szövetségi dohányadó mértékét. A hagyományos cigaretta adója továbbra is 1,01 dollár (nagyjából 360 forint) dobozonként. 2022-ben ezt az összeget egyetlen állam sem emelte.
Az adatok szerint 2022-ben volt a valaha mért legalacsonyabb a felnőttek körében a cigarettázók aránya. Egyes közösségekben – köztük az amerikai és az alaszkai őslakosok körében – azonban az arányok továbbra is „riasztóan magasak” a jelentés szerint.
