Az SZTFH szigorú fellépésének köszönhetően visszavonulót fújtak a törvénytelenül működő fogadási oldalak, valamint az illegális dohány-webshopok is – mondta Nagy László, az SZTFH elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjúban, amely kedden jelent meg.
Az SZTFH honlapjának szemléje szerint kiemelte: a hatóság legfontosabb dohányfelügyeleti célkitűzése, hogy a minimumra szorítsa a fiatalok dohányzását. Ehhez egyrészt ellenőrizni kell a legális értékesítési csatornát, vagyis az idén immár 12 éves trafikrendszer szereplőit. Emlékeztetett: tavaly az ország összes dohányboltját ellenőrizték próbavásárlással, s országosan a trafikok 11 százalékában szolgáltak ki a törvény tiltása ellenére fiatalkorút. Nagy László úgy fogalmazott:
„az arány korábban idehaza 22 százalék volt, egyes nyugati országokban pedig 60 százalékos jogsértési mutatót is feljegyeztek, innen nézve a tavalyi adat jó. De nem elégszünk meg vele, idén újabb ellenőrzéseket tervezünk és a zérótolerancia jegyében célunk, hogy egyetlen trafikban se szolgáljanak ki 18 éven aluliakat dohánytermékkel”.

Az SZTFH elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy kíméletlenül fellépnek a fiatalok körében elharapódzó Elf Bar-jelenség ellen is. Mint mondta, az illegális dohánykereskedelem jelentős hányada az aluljárók és közterületek világából átvonult az online térbe, ahol a fiatalok otthonosan mozognak, és mindenféle korlát nélkül vásárolhatnak dohányterméket. Számos webshop kifejezetten őket célozza meg, színes oldalaikon divatos, trendi megjelenésű és egészségesnek tűnő, de korántsem veszélytelen termékeket kínálnak számukra.
Az elnök kitért arra is, hogy az SZTFH intézkedhet azoknak a webshopoknak a lekapcsolásáról, amelyek dohányterméket kínálnak.
„Eddig mintegy 150 ilyen internetes boltot blokkoltunk a hírközlési hatóság közreműködésével, ezzel másfél millió üzletkötést hiúsítottunk meg éves viszonylatban. Előfordul, hogy a webshopok átírják internetes címüket, és megpróbálják újrakezdeni az illegális kereskedelmet, de őket is lefüleljük”
– fogalmazott Nagy László.
