Egy új törvényjavaslat értelmében 2025. április 1-jei hatállyal betiltják az egyszerhasználatos e-cigaretták értékesítését és forgalmazását Skóciában – írja a Tobacco Reporter.
A tervezet egy tavalyi, Füstmentes generáció létrehozása és a fiatalok dohányzásának kezelése című konzultációt követ, amely tavaly zajlott Skóciában, Angliában, Walesben és Észak-Írországban.
„Az eldobható e-cigi értékesítésének és forgalmazásának betiltására vonatkozó jogszabályalkotás teljesíti a kormány azon kötelezettségvállalásának programját, hogy a nemdohányzók és a fiatalok körében csökkentse az eszköz használatát, és lépéseket tegyen a környezeti hatások kezelése érdekében is”
– mondta Lorna Slater, a körforgásos gazdaságért felelős miniszter.

A termék és ártalomcsökkentési jelentőségének hívei csalódottságuknak adtak hangot a jogszabály miatt.
„Az átgondolatlan tilalom közvetlen következményei azt fogják eredményezni, hogy a dohányzás okozta halálesetek száma növekedni fog, mivel a dohányzók, akik sikeresen áttértek az e-cigire, vissza fognak térni a cigarettához, ami egészségügyi és gazdasági károkkal, illetve az NHS (Nemzeti Egészségügyi Rendszer) terheléséveljár majd együtt”
– írta sajtóközleményében az Egyesült Királyság Vaping Industry Association (UKVIA).
A javasolt tilalom helyett a UKVIA szerint a megoldás a meglévő törvények betartatása, amelyek bűncselekménynek minősítik az e-cigi 18 éven aluliaknak történő eladását.
A jogszabálytervezet március 8-ig áll konzultáció alatt.
