Svédország november 13-án hivatalosan is „füstmentessé” vált, legalábbis a Svédországban született lakosságot tekintve – írja a Tobacco Reporter.
A svéd közegészségügyi hivatal által közzétett egészségügyi adatok azt mutatják, hogy a svéd születésű felnőttek mindössze 4,5 százaléka dohányzik, ami alacsonyabb, mint a dohányzásmentesség globálisan elismert 5 százalékos referenciaértéke.
A 24 százalékos átlagos dohányzási arány Európában ötször magasabb, mint Svédországban.

A dohányzáskárosodás-ellenes aktivisták szerint a svédek sikere annak köszönhető, hogy úttörő politikai megközelítést alkalmaznak a cigaretta biztonságosabb alternatíváival kapcsolatban.
„Ez a kiemelkedő eredmény jelentős pillanatot jelent a globális közegészségügyben, és bizonyítékul szolgál a progresszív politikának, amely Svédország dohányzásellenes megközelítését vezérelte”
– mondta Delon Human, a Smoke Free Sweden vezetője egy nyilatkozatban.
Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy a teljes lakosság körében, a bevándorlókat is beleszámítva 5,3 százalékon áll jelenleg ez az arány, ami így is kiemelkedő teljesítmény, ugyanakkor teljes füstmentességről egyelőre nem beszélhetünk.
