Rekordalacsony szintre csökkent a dohányzók aránya a várandós nők körében az Egyesült Királyságban az NHS friss adatai szerint – írja a BBC.
Hull, East Yorkshire, North Yorkshire és North Lincolnshire térségében a 2025/2026-os időszakban a nők 4,7%-a dohányzott a szülés időpontjában, ami jelentős visszaesés az előző évi 8,3%-hoz képest. Ez a változás 541-gyel kevesebb dohányzó kismamát jelent, és a régióban ez a valaha mért legalacsonyabb arány.
Anglia egészét tekintve is folytatódik a csökkenő trend: míg 2016-ban még 10,5% volt a szüléskor dohányzó nők aránya, addig 2025/2026-ra ez 4,3%-ra esett vissza. A visszaesést szakértők részben annak tulajdonítják, hogy 2022-ben bevezettek egy országos modellt, amelynek keretében a szülésznőket célzottan képezték ki arra, hogy támogatást és leszokást segítő gyógyszereket is biztosítsanak a várandós nők számára.

A NHS szerint a terhesség alatti dohányzás növeli a halvaszületés, a vetélés és a hirtelen csecsemőhalál kockázatát, a később megszülető gyermekeknél pedig gyakoribbak lehetnek a légzőszervi betegségek, tanulási nehézségek és a cukorbetegség.
Bár a javulás jelentős, a Humber and North Yorkshire Integrated Care Board szakértői szerint még mindig mintegy 600 kismama dohányzik a térségben, ezért további támogatásra és megelőző intézkedésekre van szükség a függőség visszaszorításához.
