Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Országos napilapban érveltek a dohányosok ellehetetlenítése ellen
A Magyar Nemzet publicistája írt arról, hogy hova vezet az állandó tiltás.

„Kretének miatt mindenkit büntetni csúnya dolog” – ezzel a címmel írt cikket a Magyar Nemzet Heti agyrémek elnevezésű rovatában Hegyi Zoltán, a lap publicistája. A szerző radikálisnak és eszetlennek titulálta az elmúlt évek dohányzást szigorító szabályait.

A fedőszöveg az egészségünk védelme volt, ami persze egy rettenetes hazugság. Az egészségünk védelmét a mezőgazdaságnál, az élelmiszeriparnál és a gyógyszeriparnál kellene kezdeni, csakhogy ezekhez senki nem mer hozzányúlni”

– írta Hegyi Zoltán, majd felsorolta, mennyi lépéssel lehetetlenítették el a dohányosokat: adóemelés, a vásárlási lehetőségek szűkítése („vannak helyek, ahonnan a dohányosnak esetenként húsz-harminc kilométert kell autóznia a betevőért, ami nyilván jót tesz a környezetnek”), dohányzás betiltása a vendéglátóhelyeken. Utóbbi kapcsán Hegyi Zoltán megjegyezte:

hogy a tradicionális kocsmákból miért, arra nincs mentség. A dohányzás ugyanis a kocsmakultúra szerves része. Miként a dohány maga az emberiségé, akár a bor vagy éppen az olíva, de ebbe most ne szaladjunk bele, Hamvas megírta ezt is remekül.”

Pipázó férfi 1988-ban (Fotó: Schiffer Pál / Fortepan / az IMG2GO-val színezve)

S hogy mindez honnan jutott a szerző eszébe? Onnan, hogy Spanyolországban kitiltják a strandokról a dohányzókat – erről egyébként már tavaly döntöttek, amint arról akkor be is számoltunk.

A homokba dugdosott csikkek látványa elborzasztja a jóérzésű dohányosokat is, akik egyébként összegyűjtik a végterméket, és elballagnak vele egy szemetesig. De a kretének miatt mindenkit büntetni a kollektív bűnösség elvén alapul, az meg csúnya dolog. Az állandó, nyakló nélküli tiltás ugyanakkor vagy ellenállást és dacot szül, vagy sunnyogáshoz vezet. Vagy mindegyikhez egyszerre”

– zárta szavait a Magyar Nemzet publicistája.