Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
A dohányipari vállalatokkal fizettetik ki a cigarettacsikkek eltakarítását Spanyolországban
A törvény összhangban áll a vonatkozó uniós irányelvvel.

Spanyolország új környezetvédelmi szabályozása értelmében a dohányipari vállalatoknak kell fizetniük a dohányosok által évente eldobott több millió cigarettacsikk eltakarításának számláját – írja a brit The Guardian.

A pénteken hatályba lépő szabályozás egy olyan intézkedéscsomag része, amelynek célja a hulladék mennyiségének csökkentése és az újrahasznosítás növelése. Ez magában foglalja az egyszer használatos műanyag evőeszközök és tányérok, vattapamacsok, expandált polisztirol poharak és műanyag szívószálak betiltását, valamint a műanyag élelmiszer-csomagolás visszaszorítását.

A törvény összhangban van az Európai Unió irányelvével, amely korlátozza az egyszer használatos műanyagok használatát, és amelynek célja, hogy a környezetszennyezőket kötelezze az általuk okozott szennyeződések eltakarítására.

A cigarettagyártók feladata lesz a lakosság felvilágosítása is, hogy ne dobják el a csikkeket a közterületeken, de egyelőre nem világos, hogy a takarítás hogyan fog megvalósulni, és mennyibe fog kerülni – írta a brit lap.

Egy katalán tanulmány szerint a költségek évente 12-21 eurót tesznek ki polgáronként, ami összesen akár 1 milliárd euróra (395 milliárd forintra) is rúghat az országban.

Képünk illusztráció (Fotó: Gabriel Almanzar / Unsplash)

Amint a The Guardian írja, 2022 tavaszán a katalán kormány olyan rendszer bevezetését javasolta, amelynek keretében a cigarettacsikkeket darabonként 0,20 euróért lehetne visszaváltani, ami a jelenlegi 5 eurós átlagárhoz képest 4 euróval növelné egy doboz cigaretta árát. A rendszert még nem vezették be.

A brit lap szerint feltételezhető, hogy a dohányipari vállalatok a költségeket a fogyasztókra hárítják majd, ami újabb ösztönzést jelent majd a leszokásra. A tavalyi kormányzati statisztikák szerint a spanyolok mintegy 22%-a dohányzik (a nők 16,4%-a és a férfiak 23,3%-a), míg az uniós átlag 18,4%. A dohányosok nagy száma ellenére – különösen a fiatalok körében – a közvélemény a nyilvános helyeken való dohányzás szigorúbb korlátozását támogatja. A spanyol háziorvosok egyesületének felmérése szerint 85% támogatja a további korlátozásokat, 72% pedig támogatja a bárok és éttermek teraszain történő dohányzás betiltását.

Amint arról tavaly beszámoltunk, tavaly év elején döntött arról a spanyol parlament, hogy betiltják a dohányzást az ország összes tengerpartján. Korábban Barcelona városa is hasonló szabályozásról döntött, amely tavaly nyáron életbe is lépett.