Nyílt levelet intézett az Európai Bizottság felé az UNITAB, az európai dohánytermelők szövetsége, melyben arra kérik az intézményt, hogy ne diszkriminálja őket az agrárpolitikával kapcsolatos párbeszédből.
A termelők közleményében kiemelik, Európa-szerte 150 ezer embernek, családjaiknak és idénymunkásoknak jelent bevételi forrást, ráadásul az ágazatot érintő szigorú szabályozásoknak köszönhetően rendkívül magas minőségű terményt szállítanak, mégis úgy érzik, az érdekeiket figyelmen kívül hagyják.
„A legális mezőgazdasági ágazattal szembeni diszkriminatív jogalkotási megközelítés az elmúlt években a termesztés jelentős csökkenését eredményezte. A dohánytermesztés többnyire kis családi gazdaságokba való száműzése, ahol dohányt termesztenek, bizonyosan nem fog pozitív eredményeket hozni a fogyasztók egészségügyi kérdésének megoldásában”
– áll a közleményben.

Ezen felül jelentős problémaként értékelik, hogy az Európán kívülről érkező dohánytermékek, mivel nem vonatkoznak rájuk olyan szigorú előírások, ezáltal gyakran megkérdőjelezhető minőségűek, mégis tömegesen importálják.
A termelők így arra kérik a Bizottságot, hogy „tartsák tiszteletben
jogainkat, vessenek véget az ágazatunkkal kapcsolatos jogosulatlan jogalkotási
megközelítésnek, és folytassák a párbeszédet, tiszteletben tartva a mezőgazdaságban végzett kemény munkánkat”, a gyártókat pedig arra, hogy részesítsék előnyben az európai termelők termékeit az importált, olcsóbb, ugyanakkor gyengébb minőségű dohánnyal szemben.
Ezen túlmenően szeretnének részt venni a 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó jövőbeli közös agrárpolitikáról szóló vitában, és az átmeneti nemzeti támogatás folytatására is felhívták a figyelmet.
