Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Németországban meglepő okból tilos bizonyos e-cigiket használni az autókban

Az érintőképernyős készülékekről van szó.

A kölni fellebbviteli bíróság (OLG Köln) úgy döntött, hogy az érintőképernyős e-cigaretta használata vezetés közben a mobiltelefon-használati tilalom megsértésének minősül – írja a német autóklub, az ADAC weboldala.

Egy autóvezetőt a rendőrség tetten ért, amint vezetés közben az e-cigarettája kijelzőjén állította a gőz erősségét. Emiatt 150 eurós (kb. 58 ezer forintos) pénzbírságot és egy büntetőpontot kapott az észak-németországi Flensburgban.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A bíróság megállapította, hogy bár nem telefonról volt szó, az eszköz mégis „érintőképernyős elektronikus készüléknek” számít. A döntés szerint nem az eszköz típusa a lényeg, hanem az, hogy annak használata mennyire vonja el a figyelmet a vezetéstől, márpedig a bírák úgy vélik, hogy még az olyan funkciók beállítása is, mint a gőz erőssége, elterelheti a sofőr figyelmét. A kölni bíróság ezzel megerősítette a siegburgi járásbíróság ítéletét, és kiterjesztette a mobiltelefon-tilalmat más érintőképernyős eszközökre is, például az e-cigarettákra.

Az ADAC felhívta a figyelmet arra, hogy az érintőképernyő nélküli e-cigaretták használata jelenleg még nem tiltott, de általánosságban nem ajánlott dohányozni az autóban.

Amint arról korábban mi is beszámoltunk, számos európai országban már tiltják a dohányzást járművekben, és Németországban is folyik erről a vita. Magyarországon 2022-ben merült fel, hogy lehetséges lenne-e egy olyan korlátozás, mely az autóban való dohányzást tiltaná bizonyos esetekben, ám Müller Cecília országos tisztifőorvos akkor nemleges választ adott.