Nemzetközi összefogással számoltak fel egy 2019 óta működő, európai drog-, illegálisdohány- és cigaretta-kereskedelemmel foglalkozó bűnszervezetet. Az Európai Unió Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége (Eurojust) múlt pénteken közölte, hogy egy szlovák-magyar közös nyomozócsoport, a német és a spanyol hatóságok támogatásával nagyszabású akcióban lépett fel a hálózattal szemben – írja az MTI.
A műveletben 22 embert vettek őrizetbe Szlovákiában, Magyarországon és Németországban, köztük a szervezet feltételezett vezetőjét. A hatóságok szerint a banda legális áruk közé rejtve kokaint, hasist és kannabiszt csempészett Európába, elsősorban Panamából és a Dominikai Köztársaságból.
A nemzetközi hálózat főként Szlovákiában, Magyarországon és Spanyolországban működött, és becslések szerint legalább 175 millió euró értékű drogot juttatott a feketepiacra. A nyomozás azt is feltárta, hogy a csoport illegális dohány- és cigarettakereskedelmet is folytatott, melyhez több fedővállalatot üzemeltetett.
A 2024-ben létrehozott közös nyomozócsoport munkáját az Eurojust koordinálta és a művelet operatív támogatását az Európai Unió hivatalos bűnüldözési szerve, az Europol is támogatta. A mostani akcióban összesen mintegy 580 rendvédelmi tiszt vett részt, és 45 helyszínen tartottak házkutatást.
Szlovákiában több mint 370 ezer euró készpénzt, titkos cigarettagyártó berendezést, kábítószert és üzleti dokumentumokat foglaltak le. Magyarországon bélyegzőket, iratokat és mobil eszközöket találtak, míg Spanyolországban számítógépeket és banki dokumentumokat koboztak el.
Borítókép forrása: Eurojust

