Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Korlátozná egyes budapesti trafikok működését a DK

A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén is elővette a Nemzeti Dohányboltok nyitvatartásának témáját a párt.

Az ellenzéki vezetésű budapesti területekben már tavaly óta téma, hogy korlátozni kellene az alkoholt is árusító Nemzeti Dohányboltok nyitvatartását, hogy ezzel szorítsák vissza az éjszakai közterületi alkoholfogyasztást.

Amint arról tavaly szeptemberben már beszámoltunk, Józsefváros képviselő-testülete határozatban kezdeményezett jogszabály-módosítást az Országgyűlésnél. Ez lehetővé tette volna, hogy a helyi képviselő-testület szeszesital árusítását szabályozó rendelete – 22 óra után nem árulhatnak alkoholt a kisboltokban – kiterjedjen a Nemzeti Dohányboltokra is, ám a kormány elutasította az indítványt.

Niedermüller Péter (Demokratikus Koalíció), Erzsébetváros polgármestere tavaly októberben Facebook-videóban szólalt fel az alkoholt árusító trafikokkal szemben. „Úgy gondoljuk, hogy további szabályozásra van szükség a közterületeken történő alkoholfogyasztás visszaszorítása érdekében, ezért fogjuk kezdeményezni kerületi szinten, illetve polgármestertársaimmal és az országgyűlési képviselőkkel közösen, hogy a dohányboltokra is ugyanolyan szabályok vonatkozzanak, mint minden más üzletre” – fogalmazott akkor az ellenzéki politikus, aki már akkor jelezte, újra nekifutna egy jogszabály-módosításnak.

Képünk illusztráció (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

Tavaly decemberben aztán azt közölte Niedermüller Péter, hogy nincs olyan fővárosi polgármester, aki ne találkozott volna azzal a jogos lakossági panasszal, hogy éjszakánként a helyi dohánybolt előtt „hangoskodó társaságok isznak”, és a kiabálástól nem lehet aludni. Ez Niedermüller szerint ma általános probléma Budapesten, és hangsúlyozta: hiába tiltja több kerület is a 22 óra utáni alkoholvásárlást, ha ez a szabály a dohányboltokra nem vonatkozik. Niedermüller Péter jelezte, az ügyben a DK parlamenti frakciójának segítségével törvénymódosítást kezdeményeznek.

A Fővárosi Közgyűlés múlt pénteki alakuló ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a párt jelezte: továbbra is napirenden tartják a témát. Keszthelyi Dorottya, a háromtagú DK-frakció egyik fővárosi képviselője elmondta: két szakmai előterjesztést hoztak az alakuló ülésre – írja az MTI. Az egyikkel azt szeretnék elérni, hogy a kerületek kapják vissza a Nemzeti Dohányboltok nyitvatartás-szabályozását érintő jogukat, míg a másik javaslatban kezdeményezik, hogy a főpolgármester kezdjen tárgyalásba Pintér Sándor belügyminiszterrel, hogy „Budapest kapja vissza a rendőreit”.