Nagy port kavart az Egyesült Királyságban a kormány azon döntése, hogy visszavonja az alkoholfogyasztás reklámkorlátozására irányuló terveit, miközben az e-cigaretta szabályozását tovább szigorítja – tudósít a 2firsts. A VPZ, az ország egyik legnagyobb e-cigaretta-kiskereskedője nyílt levélben fordult Sir Keir Starmer munkáspárti miniszterelnökhöz, amelyben éles hangon bírálta a „kettős mércét” és következetlen közegészségügyi politikát emlegetett.
A VPZ operatív igazgatója, Jamie Strachan hangsúlyozta: az Egyesült Királyságban évente több mint 10 000 ember hal meg alkohollal összefüggő betegségekben, miközben az alkoholipar továbbra is élvezheti reklámjogait. Ezzel szemben az e-cigaretták, amelyeket a brit egészségügyi hatóságok is elismernek a dohányzásnál biztonságosabb alternatívaként, egyre szigorúbb szabályozással, fokozott ellenőrzéssel és sokszor félrevezető nyilvános kommunikációval kénytelenek szembenézni.
Strachan szerint elfogadhatatlan, hogy miközben az e-cigaretta iparág nem hozható összefüggésbe egyetlen megerősített halálesettel sem, a kormány mégis a korlátozások fokozását választja. A VPZ hangsúlyozta, hogy működésük során mindig is a legszigorúbb szabályozási és felelősségi elveket követték, céljuk pedig nem más, mint segíteni a felnőtt dohányosokat az egészségi állapotuk javításában.
A VPZ magyarázatot követel a kormányzati döntésre, és párbeszédet sürget a jövőbeli szabályozás kialakításához. A kormány úgy döntött, hogy törli az alkoholreklámokra vonatkozó korlátozásokat, ami az egészségügyért küzdők részéről kritikát váltott ki, de az iparági bennfentesek üdvözölték a lépést. Ugyanakkor Írország példájára a sokkal szigorúbb címkézés metódusát fogják inkább követni a döntéshozók.
Nyitókép forrása: Freepik
