Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Életbe lépett az e-cigi tilalom a briteknél

Június 1-től tilos újra nem tölthető e-cigit eladni az Egyesült Királyságban.

2025. június 1-től, vasárnaptól az Egyesült Királyság hivatalosan is betiltotta az „eldobhatónak” is nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták árusítását – írja az Associated Press hírügynökség.

Az új szabályozás megtiltja a kiskereskedőknek – mind az online, mind a fizikai boltoknak –, hogy „egyszer használatosnak” is nevezett, újra nem tölthető e-cigarettákat áruljanak, függetlenül attól, hogy azok tartalmaznak-e nikotint vagy sem. Az újratölthető készülékek, s így az e-likvidek értékesítése továbbra is legális marad.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A brit kormány célja, hogy a lépésse megfékezze a gyerekek körében egyre növekvő e-cigi használatot, csökkentse a környezetre káros hulladék termelését és megelőzze a vegyi szennyezést. Becslések szerint ugyanis hetente 5 millió újra nem tölthető e-cigit dobnak ki az Egyesült Királyságban.

A vállalkozásoknak hat hónapos türelmi idő állt rendelkezésükre, hogy kiárusítsák a meglévő készleteiket, és azok, akik nem tesznek eleget az előírásoknak, pénzbírsággal és esetleges börtönbüntetéssel néznek szembe. Bár az Egyesült Királyság E-Cigaretta Iparági Szövetsége (UKVIA) kijelentette, hogy tagjai betartották a szabályokat, arra is figyelmeztetett, hogy a túlszabályozás visszaterelheti a korábbi dohányosokat a dohánytermékekhez vagy a feketepiachoz. Az újra nem tölthető e-cigaretta tilalma mellett a kormány további jogszabályok felé is halad, amelyek korlátozhatják az e-cigaretták csomagolását, ízesítését és forgalmazását a közegészségügy és a környezet jobb védelme érdekében.