Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Tényleg betilthatják az eldobható e-cigit a szlovákok

Az ízesített nikotintasakok forgalmazását is betiltaná egy minisztériumi törvényjavaslat.

A szlovák egészségügyi minisztérium új törvényjavaslata szerint betiltanák az ízesített nikotintartalmú termékeket, valamint az újra nem tölthető (a köznyelvben egyszer használatosnak is nevezett) elektronikus cigaretták árusítását – írja a Paraméter.

A felvetés nem új keletű, hiszen már tavaly novemberben írtunk arról, hogy ilyen tartalmú törvényjavaslatot terjesztettek a szlovák parlament elé kormánypárti képviselők.

A minisztériumi törvényjavaslat célja, hogy csökkentsék a fent felsorolt termékcsoportok vonzerejét a fiatalkorúak körében, különösen a gyümölcsös, cukorkás és üdítős ízeket illetően. Kivételt képeznének a kevésbé népszerű ízek, mint a mentol, borsmenta és dohány, melyeket a dohányzásról való leszokásban segédeszközként is hasznosnak tartanak a minisztériumban.

Képünk illusztráció (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

Az újra nem tölthető e-cigaretták teljes tiltását nemcsak a fiatalkorúak körében tapasztalt népszerűségükkel indokolják, hanem azzal is, hogy e termékek jelentős környezeti károkat is okoznak. A javasolt szabályozást több EU-tagállam példája inspirálta, ahol már bevezettek hasonló intézkedéseket.

Bár a tilalom éves szinten akár 2,5 millió eurós (egymilliárd forintos) bevételkiesést is okozhat a szlovák államháztartásban, a minisztérium szerint ezt a negatív hatást ellensúlyozza majd az egészségügyi kiadások csökkenése és a lakosság jobb egészségi állapota.

Az új szabályozás illeszkedik a nikotintermékek fokozatos szigorításának sorába, amely már korábban megkezdődött a hevített termékek és más alternatív nikotinkészítmények szabályozásával.