A dohányboltok nyitvatartásának szabályozásáról címmel nyújtott be határozati javaslatot csütörtökön Jámbor András, a Szikra Mozgalom és az Egységben Magyarországért parlamenti képviselője – derül ki az Országgyűlés honlapjáról.
A 38 éves ellenzéki politikus október 12-én a Facebook-oldalán az alábbi poszttal kezdett aláírásgyűjtésbe:
„A 0-24-es, alkoholt is árusító dohányboltok gyakorlatilag kocsmaként üzemelnek. A kocsmákra van szabályozás. A dohányboltokra is legyen. Önkormányzati kézbe a dohányboltok szabályozását!”

Október 24-én pedig benyújtotta a határozati javaslatot (PDF). Jámbor András az alábbi szövegezésű határozatot szeretné elfogadtatni az Országgyűléssel:
„Tekintettel a dohányboltokkal kapcsolatos, a települési életminőséget és a helyi lakosság biztonságérzetét negatívan érintő tapasztalatokra az Országgyűlés az alábbi határozatot hozza.
Az Országgyűlés felkéri a belügyminisztert, hogy 2025. január 31-ig
1. dolgozzon ki és terjesszen az Országgyűlés elé olyan törvénymódosítást, amely lehetővé teszi a helyi önkormányzatok számára a dohányboltok nyitvatartási idejének szabályozását;
2. dolgozzon ki és terjesszen az Országgyűlés elé olyan törvénymódosítást, amely a közterület-felügyelők számára megteremti az intézkedési lehetőséget a dohányboltok területén is.
3. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.”
Amint arról korábban már többször beszámoltunk, Józsefváros és Erzsébetváros ellenzéki polgármesterei többször is jelezték, hogy korlátozni kellene az alkoholt is árusító Nemzeti Dohányboltok nyitvatartását, hogy ezzel szorítsák vissza az éjszakai közterületi alkoholfogyasztást.
A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén felszólították a főpolgármestert, hogy kezdjen tárgyalásokat a kormánnyal az ügyben
A Fővárosi Közgyűlés 2024. október 4-i ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a Demokratikus Koalíció jelezte: továbbra is napirenden tartják a témát. Keszthelyi Dorottya, a háromtagú DK-frakció egyik fővárosi képviselője elmondta: az alakuló ülésre hozott egyik szakmai előterjesztésükkel azt szeretnék elérni, hogy a kerületek kapják vissza a Nemzeti Dohányboltok nyitvatartás-szabályozását érintő jogukat.
Keszthelyi Dorottya (DK) a jegyzőkönyv szerint így fogalmazott az alakuló ülésen:
„Az, hogy ma Budapesten több mint ezer államilag fenntartott, engedélyezett, jogszabályilag kezelt dohánybolt van, az körülbelül ezer olyan gócpontot jelent közterületen, ahol igenis van dolgunk. Az egy teljesen elfogadható kérés, amit az előterjesztésem, illetve a módosító javaslatom tartalmaz, hogy adjuk vissza azoknak a települési önkormányzatoknak a jogát ahhoz, hogy ezen dohányboltokat, nemzeti dohányboltokat nyitvatartásilag szabályozni tudja. Igenis, jelentenek közterületi problémát, ezt minden budapesti, minden budapesti polgármester és önkormányzati képviselő tudja, mert számtalan állampolgári megkeresés van evvel kapcsolatban.”
Ezt követően a Fővárosi Közgyűlés szavazott az alábbi szövegezésű indítványról: „A Fővárosi Közgyűlés felkéri a főpolgármestert, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat a Kormánnyal annak érdekében, hogy a települési önkormányzatok a nemzeti dohányboltok nyitvatartását szabályozhassák és ellenőrizhessék.” A javaslatot 19 igen szavazat és 11 tartózkodás mellett elfogadta a Fővárosi Közgyűlés, 1 képviselő nem szavazott.
A tárgyalások megkezdésére 30 napot kapott Karácsony Gergely főpolgármester, a határidő november 3-án, vasárnap jár majd le. Az ügyben kerestük a Fővárosi Önkormányzat Sajtóirodáját és a Miniszterelnökség Sajtóirodáját, válaszukról külön cikkben számolunk majd be.
