Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Így készülnek a britek az „eldobható” e-cigik betiltására

A fogyasztók készleteket vásárolnak fel, a boltosok pedig a megélhetésük miatt aggódnak a július 1-jén életbe lépő tilalom előtt.

Az Egyesült Királyság 2025. június 1-jével betiltja az „eldobhatónak” is nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták forgalmazását. Annak ellenére, hogy nyár elejétől a készülékek eladása 200 font bírságot von maga után, a birtoklásuk nem lesz illegális.

Nem meglepő hát, hogy a nottinghami e-cigaretta szaküzletek arról számoltak be a BBC-nek, hogy a fogyasztók nagy mennyiségben vásárolnak ilyen termékeket. A vásárlók felhalmozzák a készleteket, hogy minél tovább biztosítsák az általuk preferált termékekhez való hozzáférést.

A nottinghami Eco Vape munkatársai, mint például Jack Leadbeater, megjegyezték, hogy sokan az újratölthető e-cigarettákat kellemetlennek, macerásnak találják, és inkább az „eldobható” e-cigaretták egyszerű használatát részesítik előnyben.

Képünk illusztráció (Fotó: ArthurHidden / Freepik)

Felkészülnek a boltosok

Az olyan üzlettulajdonosok, mint Douglas Eccles a nottinghami Rustic Vapez üzletből, már most átállnak az egyszer használatos termékekről a tilalomra való felkészülés jegyében. Eccles támogatja a lépést, kiemelve az újrahasznosíthatóbb készülékek környezeti előnyeit, de kritizálta az új szabályok körüli rossz kommunikációt, ami széles körű zavart okozott. Hangsúlyozta a vásárlók felvilágosításának fontosságát a pánik enyhítése érdekében, és megjegyezte, hogy sok üzlet alacsony áron árulja az eldobható párologtatókat, hogy kiürítse a készletet.

Merthogy a június 1-ig nem értékesített készleteket meg kellene semmisíteni. Aref Bareqzia, a Wiltshire megyei Chippenhamben található Smok Vape City tulajdonosa egy másik BBC-cikkben aggodalmát fejezte ki a tilalom pénzügyi hatása miatt. Elismerte a tilalom mögött álló környezetvédelmi és közegészségügyi motivációkat, de elmondta, hogy a tilalom súlyosan ártana megélhetésének, mivel becslései szerint az idei nyereségét elveszítené, és akár 1500 darabos eladatlan készlettel kellene küzdenie.

Az új szabályozás értelmében a kiskereskedők a szabályok be nem tartása esetén pénzbírsággal és esetlegesen börtönbüntetéssel is számolhatnak, a kereskedelmi felügyelet pedig jogosult a betiltott termékek lefoglalására az Egyesült Királyság egész területén.