Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Elfordulnak az eldobható e-cigiktől a britek – az újratölthetőkhöz

Ismét beigazolódni látszik, hogy nem megoldás a tilalom.

Miközben az Egyesült Királyság arra készül, hogy 2025 júniusában hatályba lépteti az újra nem tölthető e-cigaretták betiltását, egy nagyszabású tanulmány szerint a lépés nem csökkenti jelentősen az e-cigizés általános arányát – írja a Tobacco Asia.

A termékpreferenciák változása nem sokkal a 2024 januári bejelentés után kezdődött, sok felhasználó váltott az eldobhatónak is nevezett eszközökről az újratölthetőkre. A tanulmány, amely több mint 88 000 résztvevő adatait elemezte Angliában, Skóciában és Walesben, megállapította, hogy miközben az eldobható e-cigi használat meredeken csökkent – a felnőttek körében 32,6%-kal, a fiatal felnőttek körében pedig 44,3%-kal –, az e-cigizés általános elterjedtsége stabil maradt.

Nem működik a tilalom? Hozzunk újabb tilalmakat!

Dr. Sarah Jackson vezető kutató hangsúlyozta, hogy az újra nem tölthető e-cigi használatának csökkenése környezetvédelmi győzelem, de kevéssé csökkenti a nikotinfogyasztást, és kevéssé akadályozza meg a fiatalok körében az e-cigizés megkezdését.

Az iparág és a közegészségügy érdekelt felei megosztottak a következményekkel kapcsolatban; míg egyesek üdvözlik az újratölthető termékek felé történő elmozdulást, mások arra figyelmeztetnek, hogy a szélesebb körű közegészségügyi hatás korlátozott lehet, hacsak nem hoznak további intézkedéseket.

A Független Brit E-cigaretta Kereskedelmi Szövetség (Independent British Vape Trade Association) ugyanakkor óva intett a további szabályozások elhamarkodott bevezetésétől, mielőtt a jelenlegi intézkedések hatásait teljes mértékben felmérnék.

Képünk illusztráció (Fotó: Kindel Media)

A feketepiac fellendülése?

A közelgő tilalom erős kritikát váltott ki elemzők, fogyasztóvédők és politikusok részéről, akik arra figyelmeztetnek, hogy ez az illegális e-cigaretta piac fellendüléséhez vezethet – írja a Filter.

A kritikusok szerint a fiatalok e-cigizésének visszaszorítását célzó tilalom rosszul van megtervezve és alulfinanszírozott, mivel a Trading Standards számára nem biztosítanak megfelelő forrásokat a végrehajtáshoz. A Kisboltok Szövetsége (Association of Convenience Stores) becslése szerint a jelenlegi finanszírozás csak egyharmada a szükségesnek, ami potenciálisan megnyitja az utat egy virágzó feketepiac előtt, amely aláássa a politika céljait.

Aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a bűnszervezetek átveszik az (immár illegális) e-cigaretta kereskedelem irányítását. A kritikusok hangoztatják, hogy az Egyesült Királyság is úgy járhat, ahogy Ausztrália, ahol a feketekereskedelem bandaháborúkhoz vezetett.

A szakértők attól is tartanak, hogy a tilalom visszafelé sülhet el, mert az embereket visszavezetheti a cigarettázás károsabb alternatívájához, a cigarettához. A kormány hatásvizsgálatai szerint a jelenlegi párologtatók közel 30%-a visszatérhet a dohányzáshoz, ha betiltják az eldobható cigarettákat, ami a kritikusok szerint semmissé teszi a párolás mint ártalomcsökkentő eszköz közegészségügyi előnyeit.