Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Drasztikusan megemeltetné a WHO a cigaretta jövedéki adóját

A jövőben akár 22 euróba (több mint 8 ezer forintba) is kerülhet egy doboz cigi.

A dohányosok egészségügyi problémái évente többmilliárdba kerülnek a német államnak, így a szakértők azt javasolják, növeljék meg a termék jövedéki adóját, ezzel elrettentve a fogyasztókat – írja Süddeutsche Zeitung.

Ha a kormány a WHO és a Német Rákkutató Központ (DKFZ) javaslatai szerint cselekedne, akkor egy doboz cigaretta ára akár 22,8 euró, azaz közel 9 ezer forint is lehetne.

A WHO július végén mutatta be a „Jelentés a 2023-as globális dohányzási járványról” című jelentését. Ebben a szervezet javaslatokat tesz a dohányfogyasztás világméretű korlátozására, valamint a dohányosok és a nemdohányzók védelmére a fogyasztás halálos következményeitől. A WHO a kockázati felvilágosítás, a dohányosoknak szóló segélyajánlatok, valamint a dohányreklámok és a szponzorálás betiltása mellett mindenekelőtt a magasabb dohányadót tartja fontos lépésnek a füstmentes világ felé vezető úton.

Németországban a dohányadó a jövedéki adók közé tartozik, amelyek közé az alkoholra, a kávéra vagy az energiára kivetett adók is tartoznak. A szövetségi pénzügyminisztérium a jövedéki adókból származó bevételt 2022-ben több mint 62 milliárd euróra (kb. 23 ezer milliárd forintra) becsülte, amelyhez a dohányadó 14,7 milliárd euróval (kb. 5 ezer milliárd forinttal) járul hozzá.

Képünk illusztráció (Fotó: Robert Ruggiero / Unsplash)

A DKFZ számításai szerint a dohányadóból származó bevétel mégis túl alacsony: a dohányosok évente 97,24 milliárd euróba kerülnek az államnak – számolta ki a kutatóintézet a 2020-as Dohányatlasz legutóbbi kiadásában. 30,32 milliárd eurót ebből az egészségügyre, azaz a dohányzók kezelésére, ápolására és rehabilitációjára költenek.

Az államnak még nagyobb veszteséget okoz a munkaerő kiesése: a dohányosok korábban halnak meg, gyakrabban válnak munkaképtelenné vagy munkanélkülivé, mint a nemdohányzók. A DKFZ 66,92 milliárd euróra teszi ennek a forrásveszteségnek a költségét.

Ha drasztikusan megemelnék a dohányadót, az állam a pénzből finanszírozhatná ezeket a kiadásokat. Ehhez a 20 darabos doboz árának 22,80 eurónak kellene lennie.

Olaf Scholz kancellár még szövetségi pénzügyminiszterként döntött a dohányadó 2021-es kiigazításáról. A 2022 és 2026 közötti időszakban a 20 doboz cigarettára kivetett dohányadó évente átlagosan nyolc centtel emelkedik. A legkelendőbb márkából egy 20-as doboz jelenleg 8,20 euróba (kb. 3000 forintba) kerül. A 22,80 eurós ár eléréséhez nagy türelemre lenne szükség.