Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Csökken az alkoholfogyasztás Magyarországon

2024 júliusáig 550 milliárd forintot költöttek a magyarok alkoholos italokra az ezt megelőző 1 évben.

Növekszik az az összeg, amit a magyarok alkohol italokra költenek, ez a növekedés viszont nem éri el az infláció szintjét, így összességében csökkenő fogyasztásról beszélhetünk – írja a Portfolio.

A függőséget okozó termékek esetében az áremelkedéssel járó fogyasztáscsökkenés mindig késve jelentkezik, mivel időbe telik, amíg az emberek átalakítják szokásaikat. Az alkoholos italok áremelkedése 2022-ben indult meg igazán idehaza, 2014-hez képest közel 60 százalékos emelkedés volt megfigyelhető az EU átlag 30 százalékhoz képest.

A fogyasztás csökkenése viszont csak mostanra vált egyértelművé. A sör szabadforgalomba kerülő mennyiségének 12 hónapos gördülőértéke a 2020-as 30 millió hektoliterfokról 27-re esett vissza.

Képünk illusztráció (Fotó: Eaters Collective / Unsplash)

A pálinka fogyasztásának csökkenése csalóka lehet, hiszen évente 86 literig az otthoni magánfőzés, és a bérfőzés adómentes, így erről nincs adata a NAV-nak.

A borfogyasztás összességében emelkedő tendenciát mutat 2020-hoz képest, 2022-höz viszonyítva viszont már jelentős csökkenés megfigyelhető. A habzóborok (pezsgő és gyöngyözőbor) fogyasztása szintén visszaesett, ahogyan az egyéb habzó erjesztett italok (pl. szőlő alapú, szeszezett pezsgő, gyümölcspezsgő) is.

Végezetül az egyéb csendes erjesztett italok (a legfeljebb 10%-os alkoholtartalmú, illetve 1,2% és 15% közötti alkoholtartalmú italok) kategóriája szintén jelentősen csökkent 2022-hez képest.

Ezen adatokat összesítve jól látszik, hogy az alkoholos italok fogyasztása lassú ütemű, de folyamatos csökkenést mutat a 2022-es csúcshoz képest.