Amint arról év elején beszámoltunk, 2025-ben 76 Nemzeti Dohánybolt zárt be hazánkban, az év utolsó hónapjában 5619 trafik működött Magyarországon. Egy évvel ezelőtt pedig arról írtunk, hogy akkor 285 olyan település volt hazánkban, ahol 2014-ben még működött Nemzeti Dohánybolt, ám 2024 végén már nem. „Az ellátatlan vagy csak külön feljogosított kereskedők által ellátott települések jellemzően Magyarország legszegényebb, aprófalvas térségei Baranya, Zala és Borsod megyében” – fogalmazott akkori cikkében a Választási földrajz. Megjegyezték azt is, összesen 390 olyan település van (66 ezer lakossal), ahol sosem nyitottak Nemzeti Dohányboltot.
A három említett megyéből Baranyába látogatott el a Magyar Hang, amelynek 2026. január 16-i számában Eltrafiktalanodás címmel jelent meg riport. Tompos Ádám elsőként Tékesen járt, ahol egy épületben és egy tulajdonban működött a dohánybolt és a kocsma. Ám miután elkezdtek elmaradozni a vendégek, a bolt lehúzta a rolót.
– […] hiába lenne kocsma vagy dohánybolt, nem sokan lennének rá
– mondta a falu egyik lakosa a 185-ből. Fehér Istvánné önkormányzati képviselő egyrészt az elnéptelenedéssel, másrészt azzal magyarázza, hogy nincs már trafik Tékesen, hogy „akik nagyon ittak, azok kihaltak, a fiatalok meg nem alkoholizálnak, mert folyton az autóban kell legyen a fenekük”, tudniillik rossz a település tömegközlekedése. A képviselő-asszony hozzátette, a közeljövőben egy osztrák ember nyithatja újra a kocsmát és a trafikot.
„18 évnél fiatalabb személyt dohányáruval nem szolgálunk ki” – ez a felirat az ibafai kocsma és bolt kiadóablakán fogadja a járókelőket, annak ellenére, hogy ez még az előző tulajdonos idején volt aktuális üzenet. Egy helyi lakos elmondta, nem tudja, mikor zárt be itt a trafik, csak hogy miért:
„nem érte meg”.
A bolt jelenlegi üzemeltetője, a(z egyébként) holland Kaiser Chanel is azt mondta, kevés pénzük van az embereknek, ezért zárhatnak be a trafikok. Ő is azt tervezi, hogy végleg becsukja az ABC-jét.
Vannak pozitív példák is
A lap újságírója Gerényesen is járt, azon kevés baranyai kistelepülés egyikén, ahol a közelmúltban nem bezárt, hanem éppen kinyitott egy trafik. A kétszáz lakosú falu kisboltjában, OSB-lapokkal leválasztott sarokban, pár polcon folyik a cigarettaértékesítés, mivel „hiába a pénztelenség, »sokan inkább nem esznek«, de a dohányról nem mondanak le” – írja a Magyar Hang.
Mintszentgodisán is ilyen leválasztott szekcióban működik a trafik, s nemcsak ez közös a két boltban, hanem az is, hogy tulajdonosaik részesültek a Magyar falu program vissza nem térítendő, hárommillió forintos támogatásában. Csirke Csabáné üzletvezető elmondta, korábban egy pécsi férfi nyerte el a mintszentgodisai koncessziót, ám az nem hajtott elegendő hasznot, így bezárta az üzletet. Az egykori trafikkal szemben működő ABC üzemeltetőjét a jegyző jelölte ki arra, hogy dohánytermékekkel kereskedjen.
Borítóképünk illusztráció (Forrás: ND Nonprofit Zrt. / Tobacco)
