Az ECigIntelligence új felmérése arra volt kíváncsi, mit gondolnak az EU döntéshozói az új típusú nikotintartalmú termékekről – írja a Global Institute for Nivel Nicotine (GINN).
A felmérésben részt vett európai parlamenti képviselők többsége úgy véli, hogy az új generációs nikotintartalmú termékek – beleértve a nikotintasakokat is – kevésbé ártalmasak, mint a dohányzás. Különösen figyelemre méltó, hogy azok az EP-képviselők, akik jobban ismerik ezeket a termékeket, sokkal nagyobb arányban tekintenek azokra a hagyományos cigarettánál kisebb kockázatú alternatívaként.
Ugyanakkor bizonytalanság is tapasztalható – a képviselők jelentős része beismeri, hogy kevés ismerettel rendelkezik a termékekről, és sokan nem tudják, miként kellene azokat szabályozni vagy online értékesíteni.

A felmérés további fontos megállapításai:
– A megkérdezett 34 EP-képviselő több mint fele ma már úgy gondolja, hogy az új típusú nikotintermékek kevésbé károsak, mint a dohányzás – különösen azok, akik közvetlen ismerettel vagy tapasztalattal rendelkeznek.
– A felmérés szerint mindössze az EP-képviselők 19%-a tartja ezeket a termékeket ugyanolyan kockázatosnak, mint a dohányzást – ez az eddigi mérések (2020, 2021, 2022) során mért legalacsonyabb arány.
– Ritkán hangzik el igény a nikotintasakokra vonatkozó szigorúbb korlátozásokra, de a bizonytalanság és a tudáshiány növekvő tendenciát mutat.
– Valódi igény mutatkozik a célzott, tudományos alapú tájékoztatásra, miközben az EU 2026-ban felülvizsgálja dohány- és nikotinpolitikáját.
